Facebook Google+ Twitter

Obrońcy krzyża: chcemy porozumienia, ale możemy tu przezimować

Członkowie Komitetu Obrońców Krzyża przedstawili w poniedziałek o 12 swoje postulaty, które ich zdaniem pomogą zażegnać konflikt. Według nich krzyż powinien zostać przed Pałacem Prezydenckim, chcą oni także zorganizować konkurs na najlepszy projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Pomnik miałby stanąć na Krakowskim Przedmieściu.

Krzyż spod Pałacu Prezydenckiego / Fot. Patrycja Mic- Jesteśmy zmęczeni zamieszaniem przed Pałacem Prezydenckim - deklarują obrońcy krzyża. Członkowie komitetu przywołali zeszłotygodniowe wypadki. Przypomnijmy, 70-letni mężczyzna z Lublina cisnął w tablicę słoikiem z fekaliami. Dzień później na Krakowskie Przedmieście przyszedł mężczyzna z granatem, w nocy z niedzieli na poniedziałek ogłoszono alarm bombowy, przesuwając obrońców poza obszar Pałacu Prezydenckiego.

Obrońcy krzyża chcą dialogu. Ich zdaniem nikt nie przejawia chęci do rozmowy z nimi. Zarzucają Kancelarii Prezydenta, że nie wyszła z inicjatywą porozumienia i nie traktuje społeczeństwa jak partnera do dialogu. Mimo zmęczenia ludzie skupieni wokół Komitetu Obrońców Krzyża są zdeterminowani, aby osiagnąć zamierzone cele. - To, jak długo tu zostaniemy zależy od drugiej strony, ale jesteśmy gotowi tutaj przezimować - deklarują.

Obrońcy krzyża chcą porozumienia. Przedstawią swoje propozycje

Członkowie Komitetu Obrońców Krzyża poinformowali na antenie "Radia dla Ciebie", że w poniedziałek o godz. 12 wygłoszą oświadczenie, w którym odniosą się do stanowiska Episkopatu i przedstawią swoją propozycję rozwiązania konfliktu.

"Obrońcy krzyża" przyznali w weekend, że są już zmęczeni ciągłym pikietowaniem i zapowiedzieli, że będą szukać porozumienia z Kancelarią Prezydenta i Episkopatem.

Bogusław Kaczanow z Komitetu Obrońców Krzyża twierdził, że oświadczenie akceptuje wszystkie grupy broniące krzyża, a przeciwnych mu czterech "rozłamowców" zostało wyrzuconych z pikiety.

W oświadczeniu jest mowa o powołaniu Komitetu Budowy Pomnika i ogłoszeniu konkursu mającego wyłonić projekt pomnika "najbardziej godnego upamietnienia ofiar katastrofy smoleńskiej". - Są ludzie w Polsce i na świecie, którzy są w stanie zaprojektować dobry pomnik, wkomponowany w tę scenerię. On nie musi być duży - zapewnia Paweł Hermanowski. O tym, który projekt będzie najlepszy miałyby zadecydować rodziny ofiar katastrofy.

W miejscu, gdzie "stacjonują" obrońcy krzyża wciąż stoją w rzędzie różne wersje projektu obelisku oplecionego dłońmi, autorstwa Maksymiliana Biskupskiego oraz najnowszy z projektów - zostawiony przez anonimowego artystę przedstawiający mauzoleum otoczone utrąconymi kolumnami greckimi.

"Radio dla Ciebie" podaje, że najwytrwalsi "obrońcy" spędzili pod Pałacem Prezydenckim aż 39 dni.

Kardynał Dziwisz: "Krzyż do kościoła!"


Wczoraj przed katedrą wawelską podczas mszy w ramach obchodów setnej rocznicy powstania harcerstwa, kardynał Stanisław Dziwisz w swoim kazaniu odniósł się do sytuacji spod Pałacu Prezydenckiego. Nazwał harcerzy kustoszami kilku tysięcy zniczy. Po raz pierwszy zajął wyraźne stanowisko w sprawie konfliktu, mówiąc, że krzyż powinien zostać przeniesiony do Kościoła św. Anny.

Władze polskiego Kościoła w oświadczeniu wydanym 12 sierpnia zaapelowały do wszystkich ludzi dobrej woli, by pomogli doprowadzić do przeniesienia krzyża do tego właśnie Kościoła.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (56):

Sortuj komentarze:

Elżbieto - masz moje pełne i absolutne poparcie. Pomniki stawia się zasłużonym. Zmarłym, bez względu na rodzaj smierci stawia sie nagrobki.
A towarzystwo krzyzowe w tak zwanym miedzyczasie było na delegacji - pod wodza Maciarewicza i niejakiej Wujkowskiej robili zadymę przy mogile tych nieszczęsnych sołdatów w Ossowej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 25.08.2010 09:55

Elżbieto, dziękuję za świetny link :)))

Do protestu się nie przyłączę, poniewaz nie czuję się reprezentowany przez pana, który codziennie przynosi "tego krzyża" pod ten pałac. :)

I masz rację: paranoja...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.08.2010 21:57

Przyłączam się do protestu Pani Eli :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Pani Magdo, ze zdziwieniem dowiedziałem się, że moja postawa może obrażać. A przepraszam-czym i w jaki sposób? Czyżbym nie miał prawa wyrażać swojej opinii w SWOIM KRAJU? Demokracja na tym polega, że bierze się pod uwagę opinie od krańca do krańca. Pani Alina-co jest godne podkreślenia-zapytała, ja odpowiedziałem. Nikogo nie upoważniałem aby w moim imieniu decydował, rozstrzygał i stawiał warunki. Mam do tego takie samo prawo jak Ci pod krzyżem.
@Inne opinie odbierające mi prawo do własnego zdania i odczuć, z litości nad zacietrzewieniem owych opiniotwórców, pominę. Po cóż strzępić język i niszczyć klawiaturę, i tak nic nie zmienię w postrzeganiu praw innych do odmiennego zdania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

co słychać pod krzyżem, przenoszą czy nie? są jakieś nowe wieści z placu cyrkowego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

no i dopiero poczta wewnętrzna mnie uświadomiła,ze mój komentarz został usunięty.siedzę i się zastanawiam czym się naraziłam- słowem oszołom czy też podejrzeniem ,ze obrońcy są dobierani jakoś tak pod pewien kanon urody?

chcę powiedzieć jedno- NIE ZGADZAM się z tym ,żeby np. taki PAN http://www.youtube.com/watch?v=-biYN5pGbl0 reprezentował mnie jako SPOŁECZEŃSTWO. Nie jest wyrazicielem MOICH odczuć. Mam poważne podejrzenia ,ze on sam nie wie co i o czym mówi.

Prezydent został pochowany na Wawelu - uważam, ze został już uhonorowany należycie- w końcu jest to miejsce szczególne . Nieprawdaż?

Bierzemy udział w jakiejś zbiorowej paranoi. Ile jeszcze będziemy ten temat rozważać? jakie żądania?
A moze warto powtórzyć słowa z bajki Andersena " Król jest nagi" !

Beatka ostatnio powiedziała "OSKARŻAM"!!!! ja chcę powiedzieć "PROTESTUJĘ" Mogę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.08.2010 14:26

Tak...W książce telefonicznej mnie pan nie znajdzie.

W innym przypadku mój numer byłby dostępny dla każdego, również dla pana. :) Właśnie tego chce uniknąć :)

A propos: piszemy "Einsteinie", nie "Einstein'ie"

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.08.2010 12:34

I uderzono pięścią w stół! :) Kilka komentarzy zostało usuniętych...

Szkoda, podobała mi się "chora wyobraźnia oszołomów" Elżbiety, mój " byk w szarży na czerwoną płachtę" oraz, przede wszystkim, macowska klasyfikacja mnie jako "źle wychowanego, młodego człowieka" :)))

Po raz pierwszy zostałem odebrany tutaj jako "młody" a redakcja pozbawia mnie iluzji... ;)

Rozważam, czy nie poczuć się urażonym :)))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

wg. mojej skromnej opinii, i jak sądzę nie tylko mojej, miejsce pod Pałacem prezydenckim nie jest odpowiednim miejscem upamiętniania ofiar Katastrofy.
Nie znam prezydenta, głowy państwa, który z racji faktu, że nie umarł śmiercią naturalną w trakcie pełnienia obowiązków miano by postawić Krzyż czy inny pomnik pod siedzibą urzędowania.
Należałby się również Krzyż np. Prezydentowi G. Narutowiczowi, lub innych katastrof lotniczych, np w której zginęły znane osoby.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Proszę mi wybaczyć. Kardynał Dziwisz i inni wysocy Kościoła , nie uważają by pod Belwederem - miejsce Krzyża drewnianego było właściwe. Ja także tak uważam. I nic to z `wygodą` dla PO , o jakiej pisze Pan Robert R. , a także jakiejkolwiek partii, wspólnego nie ma.
Ale tak oto właśnie bije się pianę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.