Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obrońcy krzyża: chcemy porozumienia, ale możemy tu przezimować

glinska.kamila@gmail.com
[email protected]
Krzyż spod Pałacu Prezydenckiego
Krzyż spod Pałacu Prezydenckiego Patrycja Mic
Członkowie Komitetu Obrońców Krzyża przedstawili w poniedziałek o 12 swoje postulaty, które ich zdaniem pomogą zażegnać konflikt. Według nich krzyż powinien zostać przed Pałacem Prezydenckim, chcą oni także zorganizować konkurs na najlepszy projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej. Pomnik miałby stanąć na Krakowskim Przedmieściu.

- Jesteśmy zmęczeni zamieszaniem przed Pałacem Prezydenckim - deklarują obrońcy krzyża. Członkowie komitetu przywołali zeszłotygodniowe wypadki. Przypomnijmy, 70-letni mężczyzna z Lublina cisnął w tablicę słoikiem z fekaliami. Dzień później na Krakowskie Przedmieście przyszedł mężczyzna z granatem, w nocy z niedzieli na poniedziałek ogłoszono alarm bombowy, przesuwając obrońców poza obszar Pałacu Prezydenckiego.

Obrońcy krzyża chcą dialogu. Ich zdaniem nikt nie przejawia chęci do rozmowy z nimi. Zarzucają Kancelarii Prezydenta, że nie wyszła z inicjatywą porozumienia i nie traktuje społeczeństwa jak partnera do dialogu. Mimo zmęczenia ludzie skupieni wokół Komitetu Obrońców Krzyża są zdeterminowani, aby osiagnąć zamierzone cele. - To, jak długo tu zostaniemy zależy od drugiej strony, ale jesteśmy gotowi tutaj przezimować - deklarują.

Obrońcy krzyża chcą porozumienia. Przedstawią swoje propozycje

Członkowie Komitetu Obrońców Krzyża poinformowali na antenie "Radia dla Ciebie", że w poniedziałek o godz. 12 wygłoszą oświadczenie, w którym odniosą się do stanowiska Episkopatu i przedstawią swoją propozycję rozwiązania konfliktu.

"Obrońcy krzyża" przyznali w weekend, że są już zmęczeni ciągłym pikietowaniem i zapowiedzieli, że będą szukać porozumienia z Kancelarią Prezydenta i Episkopatem.

Bogusław Kaczanow z Komitetu Obrońców Krzyża twierdził, że oświadczenie akceptuje wszystkie grupy broniące krzyża, a przeciwnych mu czterech "rozłamowców" zostało wyrzuconych z pikiety.

W oświadczeniu jest mowa o powołaniu Komitetu Budowy Pomnika i ogłoszeniu konkursu mającego wyłonić projekt pomnika "najbardziej godnego upamietnienia ofiar katastrofy smoleńskiej". - Są ludzie w Polsce i na świecie, którzy są w stanie zaprojektować dobry pomnik, wkomponowany w tę scenerię. On nie musi być duży - zapewnia Paweł Hermanowski. O tym, który projekt będzie najlepszy miałyby zadecydować rodziny ofiar katastrofy.

W miejscu, gdzie "stacjonują" obrońcy krzyża wciąż stoją w rzędzie różne wersje projektu obelisku oplecionego dłońmi, autorstwa Maksymiliana Biskupskiego oraz najnowszy z projektów - zostawiony przez anonimowego artystę przedstawiający mauzoleum otoczone utrąconymi kolumnami greckimi.

"Radio dla Ciebie" podaje, że najwytrwalsi "obrońcy" spędzili pod Pałacem Prezydenckim aż 39 dni.

Kardynał Dziwisz: "Krzyż do kościoła!"

Wczoraj przed katedrą wawelską podczas mszy w ramach obchodów setnej rocznicy powstania harcerstwa, kardynał Stanisław Dziwisz w swoim kazaniu odniósł się do sytuacji spod Pałacu Prezydenckiego. Nazwał harcerzy kustoszami kilku tysięcy zniczy. Po raz pierwszy zajął wyraźne stanowisko w sprawie konfliktu, mówiąc, że krzyż powinien zostać przeniesiony do Kościoła św. Anny.

Władze polskiego Kościoła w oświadczeniu wydanym 12 sierpnia zaapelowały do wszystkich ludzi dobrej woli, by pomogli doprowadzić do przeniesienia krzyża do tego właśnie Kościoła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obrońcy krzyża: chcemy porozumienia, ale możemy tu przezimować - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto