Facebook Google+ Twitter

Obrońcy krzyża zaprezentowali projekt obelisku ku czci ofiar katastrofy

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2010-08-17 12:29

Obrońcy krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego przedstawili projekt pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. Obelisk ma mierzyć osiem metrów i przedstawiać 96 dłoni wychodzących z ziemi w kierunku nieba. Pomnik miałby stanąć w okolicach siedziby prezydenta.

Projekt pomnika "Obelisk Wierności Ojczyźnie", którego domagają się protestujący pod Pałacem Prezydenckim, w Warszawie. Obelisk miałby stanąć w miejscu harcerskiego krzyża ustawionego przez harcerzy w dniach żałoby narodowej. / Fot. PAP/Paweł SupernakAutorem projektu pomnika jest rzeźbiarz Maksymilian Biskupski. To artysta znany jako twórca m.in. warszawskiego pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz wadowickiego pomnika Jana Pawła II. Biskupski cały wczorajszy dzień spędził przed Pałacem w towarzystwie obrońców krzyża. Prezentował swój projekt. - Jestem tu potrzebny, więc im nie odmawiam - mówi "Polsce" rzeźbiarz. Obrońcy krzyża sami przyznają, że projekt jest kontrowersyjny, ale - według nich - jest to kwestia do dyskusji społecznych.

- Obelisk symbolizuje naród i tych wszystkich poległych, którzy służyli wiernie ojczyźnie. Dla wielu była to pielgrzymka, dla wielu była to misja. Ale wszyscy byli na służbie, byli wierni ojczyźnie i narodowi - wyjaśnia rzeźbiarz Maksymilian Biskupski. Obrońcy chcą, żeby pomnik stanął w okolicach Pałacu Prezydenckiego. Miejsce miałoby być skonsultowane z Projekt pomnika "Obelisk Wierności Ojczyźnie", którego domagają się protestujący pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie. / Fot. PAP/Paweł Supernakkonserwatorem zabytków.

Grupa, która broni krzyża, nadal liczy na rozmowy w tej sprawie z kancelarią Bronisława Komorowskiego. - Wierzę, że pracują tam rozsądni i mądrzy ludzie - mówi "Polsce" Dariusz Wernicki, jeden z liderów grupy obrońców krzyża. Wszystkie ustalenia miałyby się znaleźć na piśmie, ponieważ, jak tłumaczy inny z obrońców: - Nie ufamy władzom i nie będziemy im wierzyć na słowo, szczególnie po tym, jak w sobotę siłą usunęli nas z placu pod krzyżem. Kolega, którego wynieśli policjanci, ma złamane co najmniej jedno żebro, drugi naderwane wiązadło w pachwinie.

Ponadto obrońcy krzyża szykują wniosek do prokuratury w sprawie zniszczenia ich mienia przez policję podczas sobotniej akcji. - Funkcjonariusze dopuścili się zbezczeszczenia flag Rosji i Izraela - mówi "Polsce" Dariusz Wernicki. - Poza tym nie zwrócono nam też innych rzeczy, w tym kwiatów, transparentów i zniczy. Zostały one po prostu wyrzucone na śmietnik - dodaje.

Prokuratura zdążyła otrzymać w sumie już kilkanaście najrozmaitszych zawiadomień o popełnieniu przestępstwa w związku ze wszystkimi wydarzeniami wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim. - Większość dotyczy obrażania uczuć religijnych przez znieważenie obiektu czci religijnej, a także gróźb karalnych czy znieważania poszczególnych osób - mówi prokurator Małgorzata Gawarecka, zastępca szefa Prokuratury Rejonowej Warszawa-Śródmieście Północ.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Farsa Farszesławski
  • Farsa Farszesławski
  • 16.09.2010 13:05

Jak widać wszyscy na tej tragedii mają zarobek. TV, politycy, ... nawet artyści.
ps. to kiedy klip nt. walki o ojczyznę?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ozi
  • Ozi
  • 02.09.2010 14:25

Rzeczywiście projekt budzi grozę!Beznadzieja totalna.Paskudztwo i ohyda z czarcimi łapami do nieba.Niech sobie dadzą spokój i wstydu nie robią.To ja już wolę tą tablicę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.08.2010 15:37

A kto zapłaci za pomysły obrońców krzyża i kto na tym chce zarobić?

Chcecie upamiętnić śmierć sług narodu, którzy zgineli ponieważ naruszyli Pismo Święte narodu Polskiego czyli Konstytucję Rzeczpopolitej Polskiej? To zbudujcie domy dla rodzin zastępczych, w których umieści się dzieci i rodziny pozbawione przez tych sług narodu środków do życia!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komuś rozum do końca odebrało. 8m, dłonie wychodzące z ziemi ku niebu. Makabra.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się pod protestem. Artysta jak mniemam jest miłośnikiem horrorów i filmu "Poszukiwany, poszukiwana". Tam też jest śliczny motyw o "rękach".

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/5,80291,8217792,Rzezby_Maksymiliana_Biskupskiego__ZDJECIA_.html?i=1

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądałam całośc i po kawałku na róznych portalach - dla mnie wyglada to jak dekoracja do horroru o zombi.
A poza tym - jakże to szkaradzieństwo ma sie do stylu pałacu i otoczenia? Czy artysta projektował to nie bacząc na miejsce? Forma jest odległą reminiscencją rzymskiej kolumny Trajana (spiralnie ułożone sceny bitew - tutaj, spiralnie wynurzone z błota ręce).
Protestuję!!!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.08.2010 08:26

Proponuję zorganizować społeczny komitet przeciwników brzydoty i zaśmiecania placu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jesteśmy już pośmiewiskiem Europy, a co będzie jak postawią ten pomnik?A może to się okaże atrakcją turystyczna?Tak naiwnego drugiego narodu w Europie nie ma!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jezusmaria!
Takie szkaradzieństwo w takim miejscu?!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.