Facebook Google+ Twitter

Obrońcy życia? Głos rozsądku o aborcji, in vitro i eutanazji

To nie jest głos za ani przeciwko aborcji czy eutanazji. To jest głos rozsądku. Mojego rozsądku. Czy o poszanowaniu życia ludzkiego warto mówić jedynie, gdy temat wzbudza wystarczająco wiele emocji? Czy życie ludzkie ma wartość tylko od momentu poczęcia do narodzin i w chwili śmierci? Dlaczego tak wielu zapomina ostatnio o tym, co pomiędzy - o Ż-Y-C-I-U?

„Komórkę jajową od momentu zapłodnienia nazywamy zarodkiem, ale nie ulega wątpliwości, że jest to człowiek” prof. dr hab. med. Bogdan Chazan, specjalista krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii

Okładka czasopisma "Służba życiu" / Fot. http://www.pro-life.pl/?a=articles&id=54Powyższy cytat pochodzi z czasopisma "Służba życiu" wydawanego przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka. Dlaczego "obrońcy życia" troszczą się o zarodki i płody, które mogą ucierpieć podczas in vitro lub w czasie aborcji, ale nie słychać ich agitowania, kiedy chodzi o pogrzeby dzieci poronionych? Gdzie są Ci, którzy aborcję i zapłodnienie pozaustrojowe uważają za dowód braku szacunku dla życia ludzkiego, kiedy matka musi tłumaczyć, że dla niej kilkutygodniowy płód jest dzieckiem, które chce pożegnać? Wielu rodziców przechodzi przez podwójny koszmar. Nie dość, że stracili dziecko, to jeszcze muszą się bić ze szpitalem o jego zwłoki, a później z urzędem o prawo do pochówku. W tej sprawie politycy pewnie szybko doszliby do porozumienia i uchwalili stosowne zarządzenia. Niestety, rodzice, którzy już stracili dzieci nie okazaliby należytej wdzięczności, a ból tych, którzy stracą dziecko będzie większy niż ulga wynikająca z faktu, że nie muszą słuchać urzędniczek rozprawiających o ich tragedii i tym, co w tej sytuacji zrobić.

Prawo do godnej śmierci... a do godnego życia?


W Polsce wiele się ostatnio mówi o aborcji, in vitro i eutanazji. Dla odmiany zwróćmy się więc na chwilę w stronę życia. Jednowymiarowo - wiem, ale chcąc przeanalizować więcej przykładów trzeba by napisać książkę a nie artykuł.

Czasami zdarza się, że dziecko rodzi się niepełnosprawne. Pomijam tu fakt, iż lekarze nie są przygotowani żeby przekazać taką nowinę rodzicom maleństwa, bo to całkiem inna bajka... W każdym razie, do rodziców dziecka niepełnosprawnego jakimiś kanałami dociera wiadomość o istnieniu Ośrodków Wczesnej Interwencji. Miejsc, w których pomoc powinna być udzielona natychmiast aby dziecko mogło się jak najlepiej rozwijać. Powinna. Smutna rzeczywistość w wielu miastach jest natomiast taka, że tych ośrodków jest niewiele w stosunku do dzieci, które potrzebują wczesnej rehabilitacji. Na pierwsza wizytę trzeba często czekać kilka miesięcy. W tym czasie wiele szans zostaje zaprzepaszczonych...

Państwo polskie nie robi nic aby pomóc rodzicom dzieci wymagających szczególnej opieki. Zamiast oferować wykwalifikowane opiekunki do dzieci matkom, które chciałyby wrócić do pracy, woli wypłacać zasiłek rodzinny i dodatek pielęgnacyjny, który nie wystarcza nawet na pieluchy. Oczywiście rzeczone opiekunki państwo musiałoby dofinansować ale myślę, że i tak byłoby to bardziej opłacalne niż utrzymywanie kolejnej bezrobotnej osoby. Nie każda matka chciałaby wrócić do pracy i jest to w pełni zrozumiałe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

cnjommchq
  • cnjommchq
  • 14.07.2011 22:15

MLJxzB <a href="http://fgsspntwddfd.com/">fgsspntwddfd</a>, [url=http://xznhblsrljaf.com/]xznhblsrljaf[/url], [link=http://oqzipzjqyrfb.com/]oqzipzjqyrfb[/link], http://kdnttbwufldy.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaraz . zaraz. Komórka jajowa zarodkiem ? jako samo zarodkiem ? coś mi tu nie pasuje.
RZEczywiście in vitro taakże popieram. Znam osobę, która straciła jajowody w dówch ciążach pozamacicznych i takie zapłodnienie dało jej szansę. Gadanie, że Bóg nie dał dzieci, to nie powinno się ich mieć, jest niekonsekwentne, bo idąc tą ścieżką , to Bóg dał nam medycynę i naukę, mądrość i głupotę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

O obrońcach życia słychać najczęściej tylko wtedy, kiedy mówią o aborcji, z tegosamego pwodou, z którego zdjęcia z Parad Równości przedstawiają jedynie Dark Queens, a nie tysiące przeciętnych, szarych ludzi, którzy w niej biorą udział. Liczy się sensacja, nagonka, sprzedania egzemplarze czasopisma czy ilość widzów.
Temat aktualny i budzący kontrowersje dobrze się sprzedaje. I tyle.
Pomijając fakt, że in vitro absolutnie popieram i podpisuję się obiema rękoma pod jego refundacją przez państwo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 22.03.2009 11:51

+) Bardzo ważny problem poruszyłaś: godnego życia, godnej śmierci - w czasie, gdy ponad 24 mln Polaków żyje w rodzinach, w których poziom dochodów jest niższy od minimum socjalnego! przyjętego za granicę niedostatku; z czego ponad 5 milionów rodaków żyje w warunkach skrajnego ubóstwa, czyli na granicy wyniszczenia biologicznego. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.03.2009 17:45

Głęboki szacunek za odwagę zmierzenia się z tym jakże trudnym i szerokim tematem i tu jak najbardziej zasłużony + .

Co do treści no cóż mogło by być lepiej ale to błędy robią po czasie z ucznia, mistrza :) zwłaszcza że jesteś młodą osobą i masz jeszcze czas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chetnie przeczytalabym wiecej.
Ale tekst jest bardzo trafny i ciesze sie, ze go napisalas.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+) Tematami zastępczymi epatuje się opinię publiczną.
Idea konkretnej pomocy, zdaje się wykraczać poza możliwości intelektualne i finansowe rządzących.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za wszystkie komentarze. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to dogłębna analiza tematu ale na dogłębną analizę złożyło by się pewnie nie parę artykułów a parę tomów. Moją intencją było zasygnalizowanie istnienia innych problemów niż te poruszane ostatnio w mediach. Tytuł zmieniła redakcja więc to redaktorzy "odrobili lekcje".

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.03.2009 17:44

Przepraszam za "błahostki" - "błachostki" ;( Dopiero zauważyłam, że ten wyraz jakoś dziwnie wygląda.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 03.03.2009 17:39

"Obrońcy życia? Głos rozsądku o aborcji, in vitro i eutanazji". Tytuł chwytliwy i wiele obiecujący. Niestety artykuł rozczarowuje. Myślę, że za parę lat będzie Pani mogła zmierzyć się z tak szeroko zakrojoną materią - bo tematów jest tu kilka i to nie błachostek, o których da się rostrzygnąć na pogaduszkach przy kawie.
Zgadzam się całkowicie co do tego, że między poczęciem, a ostatnim tchnieniem się wszystko dzieje i że to wszystko dosyć często boli ze 100 tysięcy różnych powodów. Ten wątek jest najważniejszy i najlepszy w Pani artykule. Reszty właściwie nie ma, tyle, że odrobiona lekcja, jak przyciągnąć tytułem uwagę czytelnika.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.