Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13123 miejsce

Obrzezanie kobiet - okrucieństwo w imię tradycji

Według danych przygotowanych przez ONZ, na świecie żyje 140 mln obrzezanych kobiet. Każdego dnia dokonuje się kolejnych ok. 6 tys. zabiegów. Część z kobiet wykrwawia się na śmierć już podczas zabiegu. Inne zapadają na szereg chorób, które często okazują się śmiertelne. Pozostałe muszą żyć okaleczone, odarte z kobiecości.

Obrzezanie kobiet, według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to okaleczenie kobiecych genitaliów. Określenie to używane jest wobec wszystkich procedur, które prowadzą do usunięcia lub uszkodzenia kobiecych narządów płciowych z przyczyn innych niż terapeutyczne. Ten brutalny zwyczaj ma swoje początki w zakorzenionym w wielu kulturach strachu mężczyzn przed kobiecą seksualnością. W kulturach, w których ten proceder jest stosowany, uważa się, że zapewnia on, że kobieta będzie moralna i wierna.

Afryka. / Fot. AKPAWHO podzieliło obrzezanie kobiet na cztery typy:
1. Wycięcie napletka łechtaczki i samej łechtaczki lub ich części.
2. Wycięcie napletka łechtaczki, samej łechtaczki i wewnętrznych warg sromowych lub ich części. Według danych ONZ, aż 80 proc. obrzezanych kobiet miało do czynienia z jednym z tych dwóch sposobów.
3. Wycięcie części lub całych narządów płciowych oraz zaszycie pochwy pozostawiając jedynie mały otwór. Pomiędzy szwy prowadza się niewielką słomkę lub rurkę przez którą wydostają się płyny.
4. Nakłuwanie, wycinanie, naciąganie, przekłuwanie, przypalanie, skrobanie, wprowadzanie żrących substancji.

W przypadku trzeciego sposobu, kobieta mu poddana tygodniami leży ze związanymi nogami, aby rana się zrosła. Ta forma dotyczy 15 proc. obrzezanych kobiet. Należy nadmienić, że podczas nocy poślubnej, tak obrzezana kobieta zostaje często specjalnie nacięta.

Następstwa tych praktyk mają różny wymiar. Przede wszystkim kobieta poddana takiemu zabiegowi ma zniszczoną seksualność oraz problemy natury psychicznej takie, jak urazy, kompleksy, depresje, lęki oraz oziębłość. Według Amnesty International wiele kobiet po tym zabiegu ponosi śmierć w wyniku szoku, wykrwawienia się, tężca lub innego zakażenia. Umiera około 30 proc. poddanych obrzezaniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (71):

Sortuj komentarze:

oLE oLE
  • oLE oLE
  • 11.04.2011 17:54

Jest to sposób Islamistów na zdradę kobiet, żeby nie zdradzały bo nie maja wtedy przyjemności z sexu.

Gardze europejkami, które wychodzą za wyznawców islamu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Monika W
  • Monika W
  • 25.01.2011 00:36

To najgorsze okrucienstwo stosowane wobec dzieciatek. Brak słów by opisać to co się dzieje na swiecie. Sama jestem matka- chłopca, i nie wiem jakie by mi ciemnoty do głowy wciskali, czy jaka by była religia, moja miłość do synka i instynkt maciezynski nie pozwolilyby skrzywdzic mego dzieciatka. Tego dokonują się matki, które same przeszły taka rzeź za mlodu... Boże obys tych wszystkich slepych, nierozumnych, bezlitosnych ludzi rozliczyl tak jak im się to należy.

Komentarz został ukrytyrozwiń
madzia....
  • madzia....
  • 25.10.2010 19:30

jeżeli kobieta jest obrzezana to nie zawsze dla tego bo chce tylko dlatego ze jest zmuszana do tego. w ogóle kto to wymyślił żeby obrzezać kobiety??my sobie nie zdajemy sprawy jakie to jest cierpienie i cieszę się że żyje w takim państwie gdzie to jest zabronione.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Arizona_GA
  • Arizona_GA
  • 23.10.2010 22:53

Przeczytałąm książkę Kwiat Pustyni oraz obejrzałam film i normalnie płakałam na tym i na tym. Nie rozumiem wql tego jak mozna to zrobic. Tak jakby kobieta byłą gorsza od faceta. Te kobiety wmawiają sobie że to dla tradycji czy honoru. Tradycją można nazwać 7 potraw na wigilijnym stole a nie takie coś. Współczuje każdej kobiecie która to przeszła. Mam nadzieje że kiedyś świat będzie taki jaki chcielibyśmy aby był.

Komentarz został ukrytyrozwiń
madzik25
  • madzik25
  • 20.10.2010 16:52

nierozumie dlaczego kobiety się nie uwolnia, w imie czego starodawnego zwyczaju, rytuału kobiety maja prawo do swojej seksualnosci, niezrozumie, niepojme rodziców którzy pozwalaja na krzywdzenie swoich dzieci, bo to jest krzyda,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problemem obrzezania zainteresowałam sie jakieś 3lata temu, właściwie przypadkiem.Przeczytałam książkę "Kwiat pustyni" i byłam zdruzgotana że takie okropne rzeczy robi się już małym dziewczynkom. Potem następna książka, i kolejne artykuły... Jestem zszokowana że w XXIwieku praktykuje się coś takiego, jednak najgorsze jest to że o tym się nie mówi, wie o tym kilka procent społeczności. Moim zdaniem jest to ogromny problem i ktoś powinien się tym zająć. Oczywiście są organizacje które pomagają ale to niewiele.Kobiety Żyjące w tych krajach gdzie obrzezanie jest na porządku dziennym powinny przeciwstawić się temu. Nie mogę tylko zrozumieć tego że to właściwie kobiety utrzymują nadal ten rytuał w imię czego? Cieszę się że poruszacie ten temat, chociaż ciężko się o nim mówi trzeba rozmawiać może kiedyś zaprzestanie się tego okaleczenia niewinnych, małych dziewczynek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To znaczy dla sprostowania Koran wspomina o obrzezaniu ale nie o sposobie w jaki powinno być ono przeprowadzone. A jak wiadomo w wielu przypadkach zagraża ono życiu tych młodych dziewcząt. Które umierają zdecydowanie częćciej w stosunku do chłopców po wykonaniu takiego zabiegu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ten zabieg jest okropny i najgorsze jest to że te kobiety są przekonane że tak musi być i że tak nakazuje Koran a prawda jest taka że w Koranie o tym okrutnym zabiegu nie ma ani słowa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Michale,

Nikt nie stara się usprawiedliwiać tego zwyczaju. Myślę, że nie znajdziesz tu nikogo, kto uważa, że ten zwyczaj jest 'ok'. Za to usprawiedliwiamy tych ludzi. Bronimy ich przed nazywaniem ich "barbarzyńcami", "bydlakami" itd. To ludzie, tacy sami jak ja, ty i cała reszta z nas. Jedyne co nas odróżnia od nich, to to, że oni mają taki a nie inny zwyczaj i kultywują go dlatego, że taka panuje u nich tradycja. Jest co najmniej mało prawdopodobne, żeby całe społeczności składały się z sadystów, którzy w ten sposób wyładowują swoją agresję, obrzezanie kobiet w tych społecznościach to zwyczaj. Ci ludzie robią to bo tak się nauczyli, w takiej kulturze się wychowali. Należy edukować i przeciwdziałać tego typu okrucieństwu, ale nie można z tego powodu dyskryminować tych ludzi, bo to nie ich wina. Dla nich to, że kobieta zostanie obrzezana jest tak samo naturalne, jak dla nas, że dzieciak idzie do pierwszej komunii. Nie widzą też w tym nic złego, bo jeśli WSZYSTKIE kobiety w ich kulturze są obrzezane, to jest to dla nich normalne (czyli powszechne, zwyczajne).

Należy potępiać i przeciwdziałać zwyczajowi, ale nie dyskryminować ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Ten podły, barbarzyński zwyczaj nie wynika z żadnego "lęku" mężczyzn przed kobietami, tylko z ich szczerej dla kobiet pogardy. Nie starajmy się usprawiedliwiać bydlaków, którzy się dopuszczają czegoś tak odrażającego. Szczególnie, jeśli czynią to imię racji religijnych.

Autorzy i komentatorzy W24 to ludzie wrażliwi i kulturalni. Dlatego wielu z nas często boi się nazywać rzeczy po imieniu.

Kobieta nie jest człowiekiem drugiej kategorii! Warto, żeby pamiętali o tym również pożyteczni idioci, którzy starają się usprawiedliwiać każdą potworność.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.