Facebook Google+ Twitter

Obserwuj zaćmienie Słońca w gdańskim Centrum Hewelianum

20 marca staniemy się świadkami niezwykłego zjawiska, którego „sprawcą” będzie Księżyc - to on przysłoni nam Słońce! Z danego miejsca na Ziemi możliwość obserwacji całkowitego zaćmienia Słońca występuje niezwykle rzadko. Obserwacja najbliższego takiego zaćmienia z terytorium Europy będzie możliwa dopiero w 2026 roku!

https://flic.kr/p/97v96V / Fot. Andrés Nieto Porras/CC BY SA 2.0W najbliższy piątek całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne z okolic bieguna północnego, natomiast z Gdańska szczęśliwie będziemy mogli obserwować równie widowiskowe - częściowe zaćmienie Słońca. W zależności od regionu naszego kraju Księżyc w fazie maksymalnej zakryje od około 60% do około 80 % tarczy Słońca. Możliwość obserwacji jest oczywiście uzależniona od warunków atmosferycznych, jest to jednak niepowtarzalna okazja nie tylko dla astronomów i miłośników astronomii, ale także dla wszystkich osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z obserwacjami astronomicznymi.

Z okazji tego wyjątkowego zjawiska atrakcji nie zabraknie w gdańskim Centrum Hewelianum, które od lat zajmuje się popularyzacją astronomii i już przygotowuje się do otwarcia w niedalekiej przyszłości planetarium na Górze Gradowej. 20 marca w godzinach od 09:00 do 13:00 odwiedzający Centrum Hewelianum będą mogli obserwować zaćmienie Słońca przez specjalne teleskopy słoneczne pod okiem astronoma. Centrum Hewelianum zaprasza także na pokaz wyjaśniający przyczynę występowania zaćmienia oraz transmisję online z całkowitego zaćmienia Słońca. Udział w atrakcjach „Słońcem zaćmieni” jest bezpłatny!

Czytaj także: W piątek Księżyc przesłoni 3/4 tarczy Słońca. Obserwuj zaćmienie w planetarium Centrum Nauki Kopernik


Warto pamiętać, że samo zjawisko częściowego zaćmienia Słońca będzie widoczne z Gdańska od godziny 9:47 do 12:07, z maksimum o godzinie 10:56. Zaćmienie najlepiej oglądać za pomocą teleskopów wyposażonych w odpowiednie filtry. Nie wolno patrzeć na Słońce przez lornetkę albo teleskop, który jest nieprzystosowany do obserwacji Słońca, grozić to może poważnym uszkodzeniem wzroku. W Centrum Hewelianum chętni na obserwacje otrzymają specjalne okulary do wizualnych obserwacji Słońca

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.