Facebook Google+ Twitter

Obsługa komputera za pomocą oczu i kamery

Aleksandra Królak świeżo upieczona doktor elektroniki Politechniki Łódzkiej wynalazła program, który umożliwia osobom niepełnosprawnym sterowanie komputerem za pomocą mrugnięć powiekami.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/Blueye.JPG / Fot. BryanOla Królak wpadła na pomysł tego innowacyjnego projektu podczas seansu filmu "Motyl i skafander". Dramat francuski oparty na faktach obrazuje historię francuskiego redaktora czasopisma "Elle", który w wieku 43 lat, w wyniku udaru zostaje całkowicie sparaliżowany. Bohater dramatu porusza jedynie lewą powieką i dzięki temu może porozumiewać się z bliskimi i personelem szpitala. Podczas sceny, w której pielęgniarka dyktuje sparaliżowanemu pacjentowi alfabet, a ten w odpowiednim momencie mruga, by wybrać odpowiednia literę w głowie Oli zrodził się pomysł. - Skoro mam program, który wykrywa mrugnięcia, to dlaczego by nie podstawić liter, które podświetlałyby się w momencie mrugnięcia do kamery, wówczas wybrane znaki i litery podstawiałyby się do edytora tekstu lub komunikatora internetowego - mówi twórczyni b-Linka.

Program do obsługi komputera za pomocą mrugnięć powiekami i kamery internetowej był tematem pracy doktoranckiej, którą zresztą Ola Królak obroniła z wyróżnieniem we wrześniu tego roku. Przy realizacji projektu pomagało jej jeszcze czterech studentów Politechniki Łódzkiej, bez których, jak mówi pani doktor mogłaby sobie nie poradzić sama - Studenci mają świeże spojrzenie, są bardzo kreatywni - mówi. Gdyby nie oni, to moglibyśmy utknąć w pracy. Był niejeden taki moment.

B-link nie wymaga specjalistycznego sprzętu ani wielkich zdolności informatycznych. Wystarczy komputer, najzwyklejsza kamera internetowa i pomoc osoby sprawnej (przy instalacji). Później osoba niepełnosprawna może już zupełnie sama, mrugając powiekami przeglądać strony internetowe, sterować kursorem myszy i klawiaturą podczas posługiwania się programami pakietu Office MS Word, MS Excel, MS Outlook, włączać i wyłączać dźwięk, wyłączać komputer.

Na świecie istnieją podobne programy do obsługi komputera, jednak wymagają drogich i specjalistycznych urządzeń. To, co na ich tle zdecydowanie wyróżnia b-Linka: jest darmowy, prosty w obsłudze i ogólnodostępny. Program można pobrać ze stron internetowych TP i Orange. Można tam znaleźć również film instruktażowy ułatwiający rozpoczęcie korzystania z tego narzędzia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 23.01.2010 18:19

Kto by pomyślał, że jeszcze nie tak dawno podobnie działające urządzenia i programy widziało się na filmach s-f, a teraz już wszystko staje się tak realistyczne....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobny motyw pojawił się w Doktorze Housie ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS Brawo Polska!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urządzenie sterowane myślami? Strach będzie o czymś pomyśleć bo się jeszcze zdarzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super sprawa. Ale wyobraźcie sobie, że to już stara technologia. Dzisiaj pracuje się nad urządzeniami sterowanymi myślami. Prototypowe już powstały. Co prawda na potrzeby wojska, ale tylko patrzeć, jak będą miały komercyjne zastosowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.01.2010 23:22

Niesamowite! 5* Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dokładnie - zawsze stawiałem na młodzież.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.01.2010 22:47

Na temat tego ile Pani adiunkt zarabia - tralalalalala.... Powiedzmy:) Natomiast po rozpropagowaniu programu o którym mowa, zaraz posypią się oferty pracy. i tak powinno być! W ludzi zdolnych należy inwestować:) Pozostaje jeszcze kwestia dostępności tego wspaniałego wynalazku, komu i za ile.....

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 21.01.2010 21:31

Zacne i chwalebne to osiągnięcie - zdolnych synów i córki ma ta nasza Ojczyzna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.