Facebook Google+ Twitter

"Obsluhoval jsem anglického krále" - czeski film!

Od dwóch dni możemy oglądać w kinach czeski film "Obsługiwałem angielskiego króla". Ekranizacja jednej z najbardziej osobistych powieści słynnego czeskiego pisarza, Bohumila Hrabala, zyskuję sympatie widzów nie tylko nad Wełtawą!

Kadr z filmu. / Fot. Gutek FilmZ powstaniem filmu wiąże się prawdziwa legenda! Ponoć, jak mówią Czesi, reżyser - Jiří Menzel na festiwalu w Karlovych Varach w 1998 roku stłukł rózgą jednego z jurorów, który kupił prawa do ekranizacji powieści Hrabala za 25 tysięcy koron, a następnie sprzedał je telewizji za 4 miliony. Jeszcze za życia Hrabal wiedział, że nikt, tak jak Menzel, nie potrafi zrozumieć jego świata. Sprzedając prawa do adaptacji wymusił na jurorach obietnicę, że to właśnie reżyser "Postrzyżyn" przeniesie losy zuchwałego praskiego kelnera na taśmę filmową. I jednak interwencja opłaciła się reżyserowi! Film nie tylko obrósł legendą, ale przede wszystkim zyskał sławę w świecie filmowym. Od piątku podbija polskie kina i zaskakuje polską publiczność.

"Obsługiwałem angielskiego króla" to kondensacja wszystkiego co najlepsze w czeskim kinie: ciekawa historia przeplatana słodkim-gorzkim humorem, trochę satyry z domieszką groteskowości, a poza tym wszystkim wyłania się obraz obrosłych legendą czeskich gospód z najlepszym piwem na świecie! O czym jest owa historia?

Otóż bohater filmu, Jan Dítě, oskarżony niegdyś o kolaborację z nazistami, wychodzi z więzienia po wielu latach odsiadki i zamieszkuje we wsi należącej przed wojną do Niemców. Wspomina czasy, kiedy był młodym kelnerem-amantem podrywającym każdą napotkaną dziewczynę. Jan ożywia smak pierwszych doświadczeń seksualnych, z rozrzewnieniem przywołuje w pamięci swój talent do robienia pieniędzy. Ale oto marzenia o sukcesie, magia pieniędzy i luksusu zamieniły się w więzienna celę. Dopiero stary Jan Dítě odnajduje spokój i pogodzenie w samotności w górach południowych Czech.

Historia opowiedziana z dozą ironii na temat przeszłości, nie tylko politycznej i ustrojowej, ale też przeszłości indywidualnej. Spojrzenie krytycznym okiem wstecz, daje ciekawy obraz człowieka w świecie rządzonym ideologiami. „My nie walczymy” – mówi bohater, zdając się być jednocześnie pośrednikiem większości. Spokój i spełnienie można odnaleźć w leśnym zakątku przy kuflu piwa. Oczywiście czeskiego!

"Obsługiwałem angielskiego króla" ("Obsluhoval jsem anglického krále"), scenariusz i reżyseria Jiří Menzel, na podstawie powieści Bohumila Hrabala, występują między innymi: Ivan Barnev, Oldřich Kaiser, Julia Jentsch i inni.
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

widziałam film i wzbudził we mnie wiele mieszanych emocji.
Zaś recenzja jest czerstwa, jak suchar.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba się na to wybiorę:) Zachęcający kadr:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.