Facebook Google+ Twitter

"Oburzeni" okupują Europejski Bank Centralny we Frankfurcie

Po weekendowej demonstracji przed siedzibą Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem trwa "okupacja" placu im. W. Brandta. "Oburzeni" zapowiadają, że zostaną pod siedzibą ECB tak długo, jak będzie potrzeba.

 / Fot. Paweł MajchrzakŚroda to kolejny dzień protestu grupy "Occupy Frankfurt". W miasteczku namiotowym znajdującym się przed siedzibą Europejskiego Banku Centralnego przebywa ok. 200 osób. Protestujący wzbudzają spore zainteresowanie mediów oraz przechodniów. Podczas odbywającej się dziś gali pożegnalnej byłego szefa ECB Jean-Claude Tricheta we frankfurckiej Starej Operze, zgromadzeni na zewnątrz "Oburzeni" głośno krytykowali obecnych na imprezie kanclerz Angelę Merkel oraz szefa Komisji Europejskiej Jose Manuela Baroso.

Sobotnie manifestacje w Niemczech, w tym pod siedzibą Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie nad Menem, gdzie swoje niezadowolenie demonstrowało pod 6 tys. osób, wywołały u naszych zachodnich sąsiadów szeroką dyskusję. Do wymiany zdań włączyli się też najważniejsi politycy w kraju. Inicjatywę "Oburzonych" poparł były szef partii "Die Linken" Oscar Lafontaine, Podczas sobotniej demonstracji pod siedzibą ECB zebrało się ok. 6 tys. osób. / Fot. Paweł Majchrzakktóry przyznał, że liczy na rozszerzenie się akcji. Szef SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) Sigmar Gabriel zaproponował z kolei wprowadzenie rozdziału banków na jednostki inwestycyjne oraz komercyjne. Zarówno protest "Oburzonych", jak i propozycja Gabriela krytykowana jest z kolei przez przedstawicieli liberalnej Wolnej Partii Demokratycznej (FDP, współkoalicjanta CDU/CSU w rządzie Angeli Merkel) oraz Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

O co walczą?


 / Fot. Paweł MajchrzakWśród celów jakie stawia sobie ruch "Oburzonych" we Frankfurcie są m.in. reforma systemu finansowego, poszerzenie demokracji bezpośredniej, zaprzestanie finansowania banków ze środków budżetowych oraz solidarność ze społeczeństwami dotkniętymi kryzysem. Ale jak zapewniają uczestnicy protestu, tak naprawdę każdy z nich ma swoje własne postulaty. Łączy ich niechęć do systemu bankowego, który obarczają odpowiedzialnością za kolejne fale kryzysu światowego. - Nie może być tak, że my - 99 proc. społeczeństwa - płacimy za spekulacje dokonywane przez 1 proc. bankierów - powiedziała Wiadomościom24 Anne, uczestniczka protestu.

Mimo typowo jesiennej pogody "Oburzeni" podobnie jak ich koledzy z Wall Street zdecydowali się na "okupację" placu im. W. Brandta pod siedzibą ECB. W kilkudziesięciu namiotach przebywa około 200 osób. Na weekend zaplanowana jest kolejna demonstracja.


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Bardzo dobry materiał, dlaczego nikt gwiazdek nie daje, ja daję 5 ? Widziałm tą demonstrację ale nie miałm aparatu ze sobą. Bardzo dobrze że ludzie demonstrują ... szykuje się eurokalipsa !

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Oburzeni" są częścią historii...
Zawsze byli...
Każdy ma "oburzonego" Przodka.
SRANIE W BANIE...:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobrze,że ludzie na całym swiecie protestuja przeciwko oszukańczej ekonomii ogromnych finasistow powiąznych z politykami. I nic nie da osmiesznie ich, proby marginalizowania dezawuowania. Ci ludzie sa oburzeni, a nie "oburzeni" Przewroty afrykańskie, wcale nie na reke zachodnim mocarstwom tez sie zaczely od demnostracji oburzonych tłumow.
U nas tez byli "warcholy"
I oni wywalczyli nową Polskę, ktora też by sie przydallo znow zmienic. I byc moze wlasnie oburzeni do tego doprowadzą. Polscy oburzeni. Lewica juz dostrzega szanse - vide umizgi do oburzonyh Pana Kalisza w jaguarze.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia z sobotniej demonstracji https://picasaweb.google.com/107810858792995225277/OccupyFrankfurt15Pazdziernika2011?authuser=0&feat=directlink fotki miasteczka namiotowego i środowego protestu https://picasaweb.google.com/107810858792995225277/OccupyFrankfurt19X2011?authuser=0&feat=directlink

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.