Facebook Google+ Twitter

OBWE: Niech ustawę medialną zbada Trybunał Konstytucyjny

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-10 21:43

Minister z Kancelarii Prezydenta Andrzej Duda ocenia, że apel OBWE w sprawie ustawy medialnej powinien skłonić Donalda Tuska do refleksji nad polityką rządu wobec mediów publicznych.

Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zaapelowała do polskiego prezydenta, by skierował ustawę medialną do Trybunału Konstytucyjnego. Przedstawiciel OBWE do spraw wolności mediów Miklos Haraszti oświadczył, że ustawa nie zabezpiecza finansowej i redakcyjnej niezależności publicznych mediów w Polsce.

Zdaniem Andrzeja Dudy, Donald Tusk uważa siebie za polityka prodemokratycznego, zaś w sposób niedemokratyczny dokonał zmian w ustawie medialnej. Zdaniem Dudy, chodzi o zapis dotyczący finansowania mediów publicznych, który zakada coroczne ustalania wysokości środków przekazywanych na media publiczne. Jak dodał, to upolityczni redakcje Polskiego Radia i TVP i uniemożliwi długofalowe planowanie budżetowe.

Przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) do spraw wolności mediów Miklosz Haraszti wyraził zaniepokojenie "z powodu możliwego upolitycznienia mediów publicznych w Polsce" - OBWE nie chce by Polska naruszała zobowiązania OBWE, której jest członkiem.
Miklosz Haraszti stwierdził, ze po likwidacji abonementu media publiczne pozostają na łasce budżetu państwa, a rząd nie jest w stanie zagwarantować stałej kwoty finansowania wspomnianych mediów. Taka sytuacja może prowadzić do osłabienia mediów publicznych i przejęcia nad nimi kontroli politycznej - uznał Miklosz Haraszti.

Haraszti wyraził również zaniepokojenie z powodu przekształcenia regionalnych oddziałów telewizji publicznej w niezależne spółki co - zdaniem przedstawiciela OBWE - może doprowadzić do komercjalizacji i upadku mediów publicznych, a co za tym idzie "zaburzeń komunikacji kulturowej i społecznej w Polsce". Mikosz Haraszti przypomniał, że nowy system finansowania mediów publicznych w Polsce będzie musiał uzyskać zgodę Komisji Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.