Facebook Google+ Twitter

OBWE po raz pierwszy wyśle obserwatorów na wybory w Niemczech

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-08-10 12:18

Przedstawiciele OBWE twierdzą, że stanie się tak na zaproszenie niemieckiego rządu. Zdaniem mediów, obecność obserwatorów ma związek z kontrowersjami wokół niedopuszczenia do wyborów wielu małych partii.

Rzecznik biura instytucji demokratycznych i praw człowieka OBWE Thomas Rymer potwierdził informację dziennika "Financial Times Deutschland", że organizacja zamierza wysłać do Niemiec obserwatorów na wrześniowe wybory parlamentarne. Zaprzeczył jednak, że jest to skutek skarg ugrupowań niezarejestrowanych w wyborach.

Rymer powiedział "Financial Times Deutschland", że Niemcy są jedynym dużym krajem Unii Europejskiej, w którym w wyborach nie uczestniczyli jeszcze obserwatorzy OBWE. Dlatego tym razem postanowili skorzystać z zaproszenia rządu w Berlinie. Rzecznik dodał, że obserwatorów będzie niewielu, ponieważ nie ma niebezpieczeństwa manipulacji podczas niemieckich wyborów.

Media sugerują jednak, że decyzja OBWE to reakcja na niedopuszczenie do wyborów wielu małych partii. Najwięcej kontrowersji wywołał w Niemczech przypadek ugrupowania Wolnych Wyborców, które nie zostało zarejestrowane przez Federalną Komisję Wyborczą z powodu braku podpisu przewodniczącej pod jednym z dokumentów. Wolni Wyborcy rozważają skierowanie sprawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.