Facebook Google+ Twitter

Obwodnica będzie przed Euro 2012

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-31 18:47

Ursynowski odcinek południowej obwodnicy Warszawy powstanie jeszcze przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej Euro 2012 – obiecał w piątek wojewoda mazowiecki. Jacek Sasin (PiS) zorganizował debatę w tej sprawie w siedzibie urzędu wojewódzkiego na pl. Bankowym.

Przebieg trasy wywołuje szereg kontrowersji. Szczególnie u mieszkańców Wawra i Ursynowa. - Nie będą nam smrodzić pod domem. Nie potrzebujemy kolejnej drogi. Przecież mamy metro! – przekrzykiwali się uczestnicy spotkania.

Południowa Obwodnica Warszawy (POW) przetnie Ursus i Włochy, którymi pobiegnie aż do lotniska Okęcie. Dalej wpadnie w tunel pod ul. Płaskowicką na Ursynowie, przetnie Wilanów, Wisłę, Wawer aż do szosy lubelskiej - w okolicy popularnej Góraszki.

Każdy z odcinków POW budzi sprzeciw okolicznych mieszkańców. Do największych protestów dochodzi na Ursynowie.
– To dlatego, że podziemny tunel, w którym
pobiegnie trasa będzie w bezpośrednim sąsiedztwie bloków mieszkalnych – tłumaczy
wojewoda Sasin.

Mimo że eksperci z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad przekonują, że trasa nie będzie uciążliwa dla mieszkańców, oni sami mają na ten temat inne zdanie. Nie zgadzają się nawet na tunel, bo spaliny i tak będą usuwane z niego kominami i zanieczyszczą dzielnicę. Jednak urzędnicy obstają przy budowie tunelu. Będzie miał 2,6 km długości, a jego budowa pochłonie blisko miliard złotych.

Chwilowo sprawa utknęła w Ministerstwie Środowiska, które nadzoruje decyzje wojewody w sprawie POW, dlatego że wpłynęło aż 7 odwołań od przebiegu trasy.

- Czekamy aż minister Jan Szyszko je rozpatrzy. Wtedy wojewoda będzie mógł wydać decyzję środowiskową, a później lokalizacyjną obwodnicy – wyjaśnia rzecznik wojewody Maksym Gołoś. Opinia resortu środowiska na temat odwołań
od przebiegu trasy powinna być znana w ciągu najbliższych tygodni.


POW pochłonie w sumie kilka miliardów złotych. Będzie budowana z pieniędzy publicznych. To jedna z najbardziej skomplikowanych technicznie inwestycji drogowych w stolicy.


Ewelina Cyranowska, Aleksandra Paulska, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.