Facebook Google+ Twitter

Obwodnica dla Żyrardowa

Prawdopodobnie już niedługo ruszy budowa długo oczekiwanej obwodnicy dla Żyrardowa. Obwodnicy, która powinna i miała szansę powstać już dawno temu.

Pierwsze wzmianki o obwodnicy pojawiły się już ponad 15 lat temu. Wszyscy bowiem wiedzą, że krajowa 50-tka przechodząca przez Żyrardów, jest obwodnicą dla Warszawy. W połowie lat 90. ubiegłego wieku zaczęto myśleć jednak nieco bardziej konkretnie o tej sprawie. Przygotowano projekt obwodnicy. Jeden z wielu. Niestety, ze względów ekonomicznych, firma projektowa proponowała od samego początku przebieg trasy na południu miasta. I być może dlatego właśnie, w chwili obecnej, przez Żyrardów przejeżdża codziennie niezliczona ilość tirów.

Przeciwnicy
Od samego początku były protesty. Protestowało Nadleśnictwo, protestowali mieszkańcy poszczególnych gmin, działek czy domostw. Nic dziwnego. Nikt nie chce być narażony na codzienną obecność kilku – kilkudziesięciu tysięcy tirów. Niestety, w dążeniach do osiągnięcia spokoju, żyrardowianie zapomnieli o spokoju innych ludzi. Ludzi, którzy w pobliżu planowanej trasy obwodnicy mają swoje domy czy działki. I nic tu nie pomoże żadna „spec-ustawa”. Wielokrotnie można było usłyszeć niezbyt pochlebne opinie o protestujących przeciw obwodnicy.

Zwolennicy
Niektórzy już teraz przyzwyczajają się do przebiegu obwodnicy... / Fot. Kasia BaranJednocześnie z najwyższym zrozumieniem traktowano tych, którzy protestami chcieli przyspieszyć budowę. Kilkudziesięciu najbardziej zdeterminowanych mieszkańców miasta organizowało blokady wspomnianej krajowej 50-tki. Chcieli wiedzieć, kiedy wreszcie coś się ruszy. Chcieli wiedzieć dlaczego inne okoliczne miasta, rozpoczynające starania o budowę obwodnicy, dawno je mają. Odpowiedź na to pierwsze pytanie – jeśli nic się nie zmieni to w ciągu najbliższych kilku miesięcy (o ile znowu nie pojawią się nieprzewidziane okoliczności). Znacznie łatwiej udzielić odpowiedzi na drugie pytanie: tamte obwodnice są znacznie krótsze i nie przechodzą przez tak kontrowersyjne tereny.

Obecne koszty
Otrzymanie wszystkich niezbędnych decyzji i funduszy trwało na tyle długo, że konieczna stała się ponowna wycena działek przeznaczonych do wykupu. Spowodowane to było wzrostem cen artykułów budowlanych oraz wzrostem wartości samej ziemi. Nie można nie wspomnieć również o niebagatelnej sumie, która przeznaczona ma być na postawienie po obu stronach jezdni, siatki zabezpieczającej.

Przyroda
ten piękny las niebawem zostanie wycięty / Fot. Natalia BaranJak wspomniałam na początku przebieg obwodnicy jest wciąż kontrowersyjny. Osoby, które są przeciwne, aby biegła ona przez las, nie mają siły przebicia. Traktowani są jako banda oszołomów, która nie rozumie potrzeb miasta. Najmniej do tych osób przemawia jeden z argumentów, które użyte zostały w wieloletniej batalii o obwodnicę. Chodzi o zanieczyszczenie powietrza, a dokładnie o nadmierną emisję dwutlenku węgla. To prawda, emisja jest wiele większa, gdy stoi się w korkach. Ale przecież prowadząc obwodnicę przez las, nie wyeliminujemy tego problemu całkowicie. Straci na tym nie tylko flora i fauna leśna. Stracą także mieszkańcy Żyrardowa, którzy lubią spacery po tej resztce przyrody, która pozostała w mieście.

Złe plany?
Powstaje więc pytanie: jeśli od razu obwodnica zostałaby zaprojektowana na północy miasta, czy na pewno byłoby to mniej opłacalne? Myślę, że nie. Co ważniejsze, wydaje mi się, że już od kilku lat Żyrardowianie mieliby upragniony spokój na ulicy 1 Maja i Mickiewicza.

Nie zawsze to, co wydaje się bardziej opłacalne, opłacalne jest na dłuższą metę. Poza tym czy aby na pewno można przedkładać pieniądze nad lasy? Czy możemy oburzać się na ludzi protestujących przeciw temu co i my? Czy nie jest to pewnego rodzaju obłudą? Oburzamy się, gdy wycinają nam drzewo pod oknem, że las jest zaśmiecany. Nie przeszkadza nam jednak, że wycinają ten las.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.