Facebook Google+ Twitter

Obwodnica pobiegnie przez Wesołą

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-08-30 18:57

Coraz bardziej pewne jest, że Wschodnia Obwodnica będzie przebiegała przez Wesołą. Są za tym ekolodzy, eksperci z Politechniki Warszawskiej oraz specjaliści powołani przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, którzy dyskutowali na ten temat na czwartkowym spotkaniu u wojewody mazowieckiego. Wojewoda zwołał je, by podsumować wszystkie argumenty za i przeciw puszczenia trasy przez Wesołą.

- Pod względem ekonomicznym, środowiskowym i technicznym wariant przebiegu obwodnicy przez Wesołą jest najlepszym ze wszystkich proponowanych - argumentował na spotkaniu profesor Jan Żelazo z
Inżynierii Wodnej i Rekultywacji Środowiska SGGW. Jego zdanie podzielili ekolodzy i specjaliści powołani przez inwestora do oceny przebiegu trasy przez Wesołą. Inne zdanie mają mieszkańcy Wesołej. - Nie zgadzamy się na obwodnicę pod oknem, będziemy walczyć nawet w Strasburgu - krzyczeli. Argumentowali, że nie pomoże wybudowanie tunelu między osiedlami Zielona i Groszówka, bo i tak samochody nim jadące zanieczyszczą zbiornik, z którego Wesoła i Sulejówek czerpią wodę pitną.

Problem z wyborem przebiegu trasy rozpoczął się w lutym tego roku. Wtedy minister środowiska Jan Szyszko zarekomendował wojewodzie jej przebieg przez sąsiadujący z Wesołą Halinów. Spowodowało to protesty mieszkańców tej gminy, wzbudziło wątpliwości samego inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wariant wskazany przez ministra jest bowiem dłuższy, droższy oraz bardziej niebezpieczny dla środowiska. Pojawiły się pytania, czy minister Szyszko potrafi sprawę ocenić obiektywnie – sam jest mieszkańcem Wesołej. Premier Jarosław Kaczyński zdecydował się odebrać prowadzenie sprawy Szyszce i przekazał ją minister rozwoju regionalnego, Grażynie Gęsickiej. Ona z kolei poprosiła ekspertów z Politechniki Warszawskiej o wydanie ekspertyzy.

– Najkorzystniejszy ekonomicznie i dla środowiska jest przebieg trasy przez Wesołą - stwierdził profesor Andrzej Kraszewski, który przewodniczył pracom zespołu. To samo potwierdzili niezależni eksperci z biura projektowego „Profil”. Nie jest również tajemnicą, że przebieg trasy przez Wesołą popiera ratusz. Ostateczną decyzję wyda wojewoda, dlatego zwołał spotkanie, by jeszcze raz wysłuchać wszystkich argumentów. Teraz rozpatrzy wszystkie złożone dokumenty i zdecyduje, który wariant jest najlepszy.

– Wojewoda postara się jak najszybciej wydać decyzję w sprawie środowiskowych uwarunkowań inwestycji - mówi rzecznik wojewody Maksym Gołoś.

To jednak nie będzie jeszcze koniec zamieszania związanego z budową trasy. Po uzyskaniu tzw. decyzji środowiskowej, czyli wybraniu wariantu najbezpieczniejszego dla środowiska naturalnego, Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad będzie potrzebowała jeszcze decyzji lokalizacyjnej. Tę decyzję również wyda wojewoda. Na dzisiejszej rozprawie mieszkańcy Wesołej zapowiadali, że odwołają się od każdej decyzji, mówiącej o przebiegu trasy przez ich dzielnicę, w razie potrzeby skierują sprawę do trybunału w Strasburgu. Wojewoda natomiast musi rozpatrywać każdą skargę po wydaniu swoich decyzji. Desperacja mieszkańców może więc przesunąć rozpoczęcie budowy obwodnicy do połowy 2009 roku.

Tomasz Czukiewski, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.