Facebook Google+ Twitter

Obywatel pilnuje obywatela...

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-01-20 13:18

W specjalnych uniformach, z krótkofalówkami w ręku ruszają na patrol. Na razie jest ich dwoje, ale ich bacznej uwadze nie umknie nawet najdrobniejsze wykroczenie. Swój chrzest bojowy mają już za sobą. Patrol Obywatelski w Zadzimiu.

Starsi mieszkańcy regionu pewnie dobrze pamiętają czasy kiedy na ulicach porządku pilnowali członkowie ORMO. Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej nie wszystkim kojarzy się pozytywnie. Jednak chyba każdy przyzna, że sama idea "obywatelskich dyżurów" jest pożyteczna. O tej pożyteczności mogą się przekonać mieszkańcy gminy Zadzim. W miasteczku od 4 stycznia dyżurują dwie osoby w ramach Patrolu Obywatelskiego. - Dziwne to trochę, ale jeśli ma pomóc w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa to czemu nie - ocenia 24-letni Mariusz z Zadzimia. Z większym dystansem podchodzą starsi mieszkańcy. - Może to i coś da, ale żeby tylko taki patrol nie wykorzystywał swojego stanowiska w prywatnych sprawach - mówi z obawą pan Mieczysław, który dobrze pamięta patrole ORMO. Do obowiązków Patrolu Obywatelskiego należy m.in. kontrolowanie miejsc publicznych, zwracanie uwagi ludziom którzy są o krok od łamania prawa i informowania odpowiednich władz o zagrożeniach i nieprawidłowościach w mieście. Pierwsze dyżury minęły pod znakiem upominania właścicieli prywatnych posesji o odśnieżanie chodników i dachów. Patrol czuwał również nad bezpieczeństwem mieszkańców podczas Finału WOŚP.

Zadzimski patrol to na razie dwie osoby, wyłonione w konkursie i zatrudnione w ramach prac publicznych przez PUP w Poddębicach. Nowi strażnicy porządku są gruntownie przygotowani do pełnienia tej roli. - Osoby te były zapoznawane z przepisami prawa. Miały szkolenia z policyjnymi specjalistami, wiedzą jak zachować się w różnych sytuacjach z którymi mogą się spotkać podczas swojej pracy - mówi mł.asp. Elżbieta Tomczak, koordynator programu z KP Policji
w Poddębicach.

Patrol Obywatelski działa od listopada ubiegłego roku w Poddębicach i jak zapewnia policja, działa z sukcesami. Podobna formacja istnieje w Radomsku. Patrol Obywatelski to skuteczna inicjatywa zwłaszcza w małych miastach, w których nie ma straży miejskiej czy gminnej. Tak jak to jest w przypadku Zadzimia.

Marcin Spętany
http://sieradznews.tv/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.