Facebook Google+ Twitter

Obywatele stworzą system dla Państwowej Komisji Wyborczej? Poznaj projekt OpenPKW

Grupa społeczników powołała do życia projekt OpenPKW. Chcą stworzyć oparty na otwartych licencjach system do obsługi głosowania dla Państwowej Komisji Wyborczej. Ma być on alternatywą dla wdrożonego niedawno i wadliwie działającego systemu PKW.

 / Fot. PAP/Darek Delmanowicz"Państwo uważa, że bez niego obywatele nie są w stanie egzystować. Jest inaczej. Skoro instytucje państwowe nie są w stanie przeprowadzić przetargu na stworzenie działającego systemu do głosowania, to jest to moment na zadziałanie społeczności" - piszą na stronie projektu jego pomysłodawcy. Dlaczego zdecydowali się wziąć sprawy w swoje ręce? - Wychodzimy z założenia, że państwo jest silne siłą obywateli - mówi Magdalena Szecówka, odpowiedzialna w projekcie za kontakty z mediami. - Jako obywatele chcemy wspomóc państwo - dodaje.

Przykładem dla pomysłodawców jest Estonia, gdzie e-Państwo ciągle się rozwija. Mieszkańcy tego kraju nie tylko mogą głosować przez internet, składać w ten sposób zeznania podatkowe, ale również założyć w sieci firmę (zajmuje to podobno kilkanaście minut) czy wejść w interakcję z urzędami.

Ambicją twórców akcji OpenPKW jest stworzenie systemu obsługi głosowania tradycyjnymi metodami na licencjach otwartych. Ma być on alternatywą dla funkcjonującego systemu. Nad pomysłem czuwają prawnicy, którzy zadbają o zgodność projektu z obowiązującym prawem. W tym celu też przygotowano wniosek do PKW o udostępnienie informacji publicznej. Poproszono przede wszystkim o umowę na zaprojektowanie i wykonanie modułów systemu oraz jego specyfikację i dokumentację techniczną. Na tej podstawie programiści mogliby dokonać analizy i stworzyć konkretny projekt informatyczny.

Czytaj także: Mieszkańcy Dąbrowy Górniczej nie chcą odpadów z Salwadoru. "Strzemieszyce to nie śmietnik dla świata" (zdjęcia)


OpenPKW to dzieło wspierane m.in. przez Szczecińską Grupę Użytkowników Linuksa i Uniksa, Fundację Aegis, Piotra Waglowskiego czy serwis Niebezpiecznik.pl. Inicjatywa ma swoją stronę w serwisie Facebook. Porozmawiać na jej temat można również na facebookowej grupie. OpenPKW zaprasza do współpracy programistów, testerów, prawników i innych specjalistów. Osoby, które chcą dołączyć do projektu powinny wypełnić formularz.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Genialna inicjatywna godna poparcia i współpracy fachowców.

Ps. Nic nie wiemy o Estonii. Czy populacja obywateli tego państwa składa się w takiej samej mierze z warchołów wszelkiego autoramentu, jak u nas?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.