Facebook Google+ Twitter

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza - niewykorzystana szansa?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-07-09 12:35

W jakim stopniu obywatele naszego kraju mogą o sobie decydować - a w jakim, decyduje za nich polityk czy urzędnik?

Od pierwszych wolnych wyborów po upadku komunizmu w 1989 roku minęło już prawie dwadzieścia pięć lat. Mimo, że demokratyczność systemu władzy w Polsce uznawana jest za pewną oczywistość, to jednak w życiu publicznym jest coraz mniej refleksji na temat tego, czym jest demokracja, w jakim stopniu udział społeczeństwa jest konieczny do podejmowania decyzji przez rządzących?

O udziale obywateli w rządzeniu słyszymy zazwyczaj podczas kampanii wyborczych - prezydenckich, parlamentarnych i samorządowych. Po zakończeniu tych kampanii, życie wraca w stare koleiny - głos wyborców traci na znaczeniu.

A trzeba pamiętać, iż utrwalająca się z czasem dominacja układów partyjnych w życiu politycznym jest zagrożeniem dla kapitału społecznego, będącego warunkiem awansu cywilizacyjnego. Udział obywateli w sprawowaniu władzy w państwie, czyli w decydowaniu o własnym losie, sprawia, że ważne jest, by obywatele zarówno znali, jak i rozumieli mechanizmy sprawowania władzy. Jednym z najważniejszych z nich jest mechanizm stanowienia prawa i dlatego Instytut Spraw Obywatelskich w Łodzi (INSPRO) zajął się właśnie tym problemem.

Zgodnie z definicją demokracji bezpośredniej, jest ona jednym ze sposobów sprawowania władzy przez naród. Polega ona na bezpośrednim sprawowaniu władzy przez ogół obywateli, a nie przez wybranych w wyborach przedstawicieli. Ważnym narzędziem prawnym sprawowania władzy przez naród, jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza (OIU), która pozwala na przedstawianie własnych projektów ustaw bezpośrednio przez samych obywateli. W opinii znanego konstytucjonalisty dr Piotra Uziębło z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego instytucja prawna OIU jest sama w sobie wartością istotną. Według dr Uziębło problem polega jednak na tym, jak urealnić możliwości realizowania tej inicjatywy, wzmocnić szanse na prezentowanie poglądów tych podmiotów, które tę inicjatywę chcą wykonać (czytaj wywiad z dr Uziębło.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

jordii
  • jordii
  • 10.07.2012 18:21

Dlatego warto zebrać się "w kupę" ;) i wspierać w zbieraniu podpisów. Po to właśnie powstaje SIEC 118:
http://siec118.pl/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Telos
  • Telos
  • 10.07.2012 17:55

Sztuka dla zmiany społecznej. Zrobi co chce do czasu. Wszystko jest do czasu. Tylko potrzebna jest walka o zmianę a nie jęczenie i dobre rady :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.