Facebook Google+ Twitter

Obywatelski monitoring sędziów

Monitoring obywatelski wyboru sędziów do najważniejszych sądów i trybunałów to w Polsce pomysł nowy. Inicjatywa służyć ma włączeniu społeczeństwa obywatelskiego w proces wyboru sędziów do najistotniejszych gremiów.

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan, fot. PAPProjekt został podjęty w momencie wyboru członków Trybunału Konstytucyjnego, w przyszłości planowane jest objęcie nim również kandydatów do Trybunału Stanu, Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu i Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Na czym polega monitoring obywatelski?

Monitoring obywatelski to przede wszystkim udostępnienie opinii publicznej informacji o poszczególnych kandydatach. Dane zgromadzone przez zespół analityków oraz informacje przesłane przez samych kandydatów znajdą się na stronie: www.monitoringsedziow.org.pl (strona jest obecnie w budowie). Planowane są również publiczne przesłuchania kandydatów na sędziów.

– W demokratycznym państwie prawa stanowisko sędziego jest jednym z najważniejszych. Ranga sędziego sprawia, że powinien to być człowiek najuczciwszy z najuczciwszych – mówi dla Wiadomości24.pl dr.hab.Zbigniew Lasocik z Polskiej Sekcji Międzynarodowej Komisji Prawników. – Dlaczego ma więc zabraknąć głosu opinii publicznej w tej sprawie? Taki jest cel naszego projektu. Chcemy włączyć społeczeństwo do debaty publicznej na temat wyboru sędziów do najważniejszych instancji sądowych.

Jak jest w innych krajach?

W krajach europejskich taka tradycja praktycznie nie istnieje, jest natomiast bardzo rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych. – Tam w związku z zasadą wybieralności sędziów, tradycja monitorowania wyborów jest długa i podbudowana znakomitą praktyką – dodaje dr Lasocik. – W ostatnim czasie powstały dwa wakaty w Sądzie Najwyższym USA. Wystarczy prześledzić proces wyboru członka tego gremium, aby się przekonać jakie to istotne. Odnośnie kandydatur wypowiadają się organizacje pozarządowe, środowiska prawnicze, autorytety, media. Szukają argumentów za i przeciw kandydatom. Wobec skali tego zjawiska politycy nie mogą zostać obojętni i nie pozostają.

Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny jest organem władzy sądowniczej. Jego podstawowym zadaniem jest kontrola hierarchicznej zgodności norm prawnych. W skład Trybunału Konstytucyjnego wchodzi 15 sędziów. Wybierani są przez Sejm na 9- letnie kadencje. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego powinien wyróżniać się szeroką wiedzą prawniczą oraz niezależnością. W tym roku kończy się kadencja sześciu obecnych sędziów Trybunału, w tym jego prezesa prof. Marka Safjana. Do TK kandydują dziś: Stanisław Biernat, Zbigniew Cieślak, Maria Gintowt- Jankowicz, Wojciech Hermeliński, Marek Kotlinowski, Irena Lipowicz oraz Andrzej Rzepliński .

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.