Facebook Google+ Twitter

Obywatelskie nieposłuszeństwo przeciwko... Nergalowi?

Biskup włocławski Wiesław Mering zachęca do bojkotu telewizji publicznej. Wszystko przez Nergala, który jest jurorem programu The Voice of Poland. Zdaniem hierarchy, a wcześniej Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, Nergal będzie promował w TVP satanizm.

 / Fot. Krzysztof Wiktor (www.krzysztof.wiktor.eu)/CC 3.0"Bluźnierca, satanista, miłośnik wcielonego zła dostanie do dyspozycji ekran publicznej telewizji, by łatwiej mógł głosić swoje trucicielskie nauki. Nie wolno udawać, że nic się nie stało, nawet jeśli okrzyczą nas wstecznikami, nietolerancyjnymi katolikami, czy jakimiś tam "beretami"! Nie! Jako obywatele mamy prawo ujawniać i głosić swoje zdanie." - czytamy wypowiedź biskupa Meringa w serwisie Gazeta.pl. Biskup zachęca dalej do obywatelskiego nieposłuszeństwa i niepłacenia abonamentu. Jest tylko mały problem, hierarcha i Stowarzyszenie Dziennikarzy Katolickich, które również protestuje, przewidują przyszłość i wróżą z fusów, bo póki co promocji satanizmu w TVP nie widać, a Darski niczym nie różni się od innych jurorów w programie.

Nergal w "The Voice of Poland" będzie promował satanizm?


Próba uniemożliwienia Darskiemu występów w publicznej telewizji, jest niczym innym niż stygmatyzacją człowieka, który nie wierzy w to, co przekazuje Kościół katolicki. Sama jego obecność uruchomiła ambony, które stały się miejscem do walki z wizją świata, którą uosabia Nergal. Nazywany jest on satanistą, choć nikt nie próbował nawet sprawdzić czy rzeczywiście nim jest.

"Szatan to piękna literacka metafora. Towarzyszy mi od kilkunastu lat i jest jedna z najważniejszych inspiracji. Antropomorficzny diabeł jest wdzięczny i plastyczny jako postać literacka, ale żeby go od razu czcić?" - mówił Darski w wywiadzie dla "Wprost". Choć nie zostawia suchej nitki na chrześcijańskiej wizji świata, jego poglądy nie różnią się specjalnie od tych, które głosił np. Friedrich Nietzsche, postać, która na trwałe zagościła zarówno w kulturze, jak i europejskiej filozofii.

W czym więc leży problem? W 2007 r. w Gdyni Darski podarł na koncercie swojego zespołu Behemoth biblię. Na podstawie zapisu wideo z występu Ryszard Nowak, szef Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i kilku posłów PiS uznało, że Nergal obraził ich uczucia religijne. Rodzi się pytanie po co zainteresowani oglądali film na YouTube, skoro wiedzieli, że muzyk drze na nim biblię?

Sprawa zakończyła się wyrokiem sądu w Gdyni, który stwierdził, że "nie zamierza wyznaczać przy okazji tego procesu żadnych granic dla wolności wypowiedzi, wolności artystycznej, religijnej czy krytyki religii."

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (66):

Sortuj komentarze:

Ja
  • Ja
  • 09.09.2011 22:24

c.d.
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Artur W. - przyznają Panu racje, ale historia Chin nie jest "w nas" tak obecna jak historia KK. :) A gesr Nergale rzeczywiscie prymitywny; niemniej jednak wiekszośc poczynań scenicznych, jakich jetesmy świadkami,nie są rfalerwerkami kultury i intelektu.
No, może z wyjatkiem Poniedzielskiegon i Jemu podobnych - ale to oddzielny gatunek, inny rodzaj sztuki i całkiem inny świat. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jadwiga Kowalczyk

Jeszcze jedno.
KK bynajmniej nie zapoczątkował procederu, co nie jest tez żadnym usprawiedliwianiem. Znany był on już przed Chrystusem, np wśród dynastii chińskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jadwiga Kowalczyk

Ależ skąd. Pamiętam doskonale. I te palone przez hitlerowców też.
I te zakazane dziś, jak Mein Kampf również.
Nie w zakazach rzecz.

Tym bardziej "odwet" Nergala jest prymitywny.
Rozumiem, ze jest częścią show jakim jest koncert i część przynajmniej ludzi przyszła dla tego typu skandalików. A Nergal daje im to czego chcą.
W moim przekonaniu nie wystawia to dobrego świadectwa ani tym ludziom ani Nergalowi, choć nie wątpię, że ten ostatni o Biblii potrafiłby dyskutować w interesujący sposób.
Tylko kto taką dyskusję "kupi" ?

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Artur Wojnowski - była Pan łaskaw zapomniec, że "odrażające niszczenie książki, czymkolwiek by one nie była" - zapoczatkowane zostało przez doktrynerskie praktyki KK , w wykonaniu Inkwizycji i jej niezwykle zasłuzonych w świętym dziele przedstawicieli. Zyskali sławę, uznanie, a nawet nimb świętości.
http://portalwiedzy.onet.pl/57536,,,,inkwizycja,haslo.html

Ciekawostka jest, że strona o Torkuemadzie i jego działalnosci została zablokowana, jako "szkodliwa". symres:C:\Program Files\Norton Internet Security\MUI\18.6.0.29\15\01\coUICtlr.loc/PAGEBADREDIRECT.HTML

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgadzam się z apelem biskupa: bojkot abonamentu.
Nie widzę powodu dodatkowego dofinansowywania TVP w obecnym kształcie.

Chyba, że cały abonament na TVP Kultura :)

A poważniej: argumenty biskupa mnie nie ruszają w najmniejszym stopniu, ale też nie odmawiam mu prawa do apeli wszelakich. Szczególnie w sprawach dotyczących kieszeni każdego Polaka. Jego przeciwnikom też nie odmawiam żadnych praw.

Darski sprzedaje się w sposób gwarantujący sprzedanie się. Który, jak w przypadku Biblii, jest prymitywny. Ale widać działa. Kwestia moralnego wyboru.
Jest coś odrażającego dla mnie w samym niszczeniu książki, czymkolwiek by ona nie była.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No i po co to całe zamieszanie?
"Modlimy się za niego i życzymy jak najszybszego powrotu do zdrowia. Moja córka również walczyła z ciężką chorobą i wygrała - powiedział nam Robert "Litza" Friedrich (42 l.), niegdyś motor metalowego zespołu Acid Drinkers, dziś Arki Noego.
http://www.se.pl/rozrywka/plotki/modla-sie-za-nergala_149709.html

Jak widac - jedno uwazaja, że pozytywne skutki leczenia zależa od lekarzy, inni - że od modlitwy.
Nergal należy do tych pierwszych i swoich przekonań nie zmienił. A taką miał okazje stac się sztandarową, nawróconą "owieczką", beczącą zgodnym chórem z ksiedzem, biskupem i naboznym kolegą po fachu!
Co nie przeszkadza, że ci drudzu skłonni sa zapewniać świat, iż własnie ich modlitwy Nergala uzdrowiły.
W sumie - kompletna bzdura, bicie piany i reklama "satanistycznego" muzyka w wykonaniu biskupa. Jednak życie pisze najlepsze satyry.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co będzie z transmisjami mszy w telewizji? Czy ona też podlega bojkotowi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

No tak - głosujcie anonimowo czerwonymi łapkami ;) Też bym się wstydził za religię, która powołała taką instytucję jak np. (tzw.) Św. Inkwizycja :]

Komentarz został ukrytyrozwiń

> Dla mnie nie jest problemem być chrześcijaninem ,bo jestem uczciwym człowoekiem. uczciwym człowiekiem!

No widzisz, a dla wielu deklaracyjnych się chrześcijanami jednak jest... :]
I "uczciwość" nie przeszkadzała im np. w przeszłości na powołanie takich instytucji (tzw.) Św. Inkwizycja, która obecnie należy m.in. do spadku KK, wynikającego z ponoć 2000 lat jego ciągłości historycznej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.