Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25793 miejsce

Ocalmy przyrodę Bytomia. Promocja książki Piotra Cempulika i Marty Pankiewicz

Książka "Przyroda Bytomia - jak zachować jej najcenniejsze wartości", autorstwa Piotra Cempulika i Marty Pankiewicz, była tematem dyskusji, która miała miejsce 21 maja, w bytomskim Biurze Promocji Miasta.

Przyroda Bytomia - jak zachować jej najcenniejsze wartości / Fot. Piotr A.JeleńPozycja przygotowana we współpracy z Urzędem Miejskim, Działem Przyrody Muzeum Górnośląskiego oraz Polskim Towarzystwem Przyjaciół Przyrody "pro-Natura", jest skierowana nie tylko do miłośników przyrody, chcących zapoznać się z florą i fauną Bytomia. Ma trafiać do wszystkich, którym ochrona środowiska naturalnego jest szczególnie bliska sercu, na co zwraca już tytuł książki: "Przyroda Bytomia - jak zachować jej najcenniejsze wartości".

Można by sądzić, iż w tak poprzemysłowym mieście, jakim jest obecnie Bytom, środowisko naturalne jest dość ubogie. Przecież przemysł, a w szczególności górnictwo i hutnictwo miały bardzo duży wpływ na przemianę jego siedlisk. Na szczęście tak jednak nie jest, co autorzy pragną uświadomić czytelnikowi na dziewięćdziesięciu paru stronach książki, wydanej w formacie A4 na kredowym papierze. Autorzy piątkowego spotkania Marta Pankiewicz i Piotr Cempulik / Fot. Piotr A.JeleńWysoka jakość zdjęć autorstwa Macieja Galasa, Grzegorza Kłysa, Henryka Kościelnego, Łukasza Kotuli, Macieja Koźmińskiego, Adriana Ochmanna, Dariusza Sklorza, Agaty Śmiei i Alicji Turuk oraz cechujące się wysokim kunsztem ryciny Mateusza Panka i Waldemara Żyły zaprezentowane w publikacji, pozwalają uznać książkę za fachowe kompendium w swej dziedzinie.

Już na stronie tytułowej wita odbiorcę rysunek nietoperza w locie, jednego z dziesięciu gatunków występujących w Podziemiach Tarnogórsko-Bytomskich, których łączna powierzchnia osiąga 150 km kw., a długość - 300 km. To m.in. dzięki specyficznemu mikroklimatowi w podziemiach, liczebność nietoperzy w okresie zimowiska oszacowano na 6000 osobników, co daje temu obszarowi drugie miejsce w kraju. Jest też najliczniejszym zimowiskiem gacka brunatnego w Polsce. Na Podziemia Tarnogórsko-Bytomskie składa się 12 sztolni, najstarszą datuje się na początki XVI stulecia.

Frekwencja, jak zawsze dopisała... / Fot. Piotr A.JeleńW tym rozdziale poznajemy też pozostałe tereny chronione w Bytomiu, jakimi są: "Rezerwat Segiet", zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Żabie Doły" ( zobacz materiał w W24) oraz Suchogórski Labirynt Skalny.

Ewenementem na skalę krajową jest fakt, że w obrębie doliny Bytomki, która jest jednym z czterech cieków wodnych obszaru Bytomia i okolic, do lęgów przystępuje 97 gatunków ptaków, co stanowi około 50 proc. ornitofauny w Polsce, a są to m.in., błotniak stawowy, dzięciołek, mazurek, kukułka, słowik, trznadel, zimorodek. No i oczywiście książka z dedykacją Autorów / Fot. Piotr A.JeleńSpośród płazów jest to miejsce rozrodu kumaka nizinnego, ropuchy rzekotki, traszki a także pięciu gatunków żab.

Książka została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i można ja nabyć w BPM przy Rynku 7.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

nikos
  • nikos
  • 01.12.2010 20:42

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.