Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7058 miejsce

Ocalmy relikty przeszłości?. Szczecińskie mozaiki

Każda wojna, rewolucja, zmiana ustroju, niesie za sobą zniszczenie dorobku poprzednich struktur, zniszczenie dorobku kulturalnego, zniszczenie pamięci o dorobku gospodarczym

Mozaika na budynku Stoczni Szczecińskiej przy ul. Stelmacha / Fot. Grzegorz SadowskiTak dzieje się teraz, z pamiątkami po upadłych zakładach poprzedniego systemu, po dorobku kulturalnym, które wniosły te zakłady. Upadłe szczecińskie zakłady i przedsiębiorstwa takie jak: Stocznia Szczecińska, Stocznia Jachtowa, Huta Szczecin, PPDiUR Gryf, Transocean, Papiernia Skolwin, Cukrownia Szczecin, Fabryka kabli Załom, FSM Polmo, Chemitex Wiskord, Zakłady Budowlane: KBO – 1, SPBO –2, Zakłady przemysłu odzieżowego: ZPO Dana i ZPO Odra, nadawały ton życiu miasta i województwa. Dzisiaj właściwie tylko Stocznia Szczecińska, przeszła do szczecińskiej legendy.

Mozaika na budynku Browaru Szczecin / Fot. Grzegorz SadowskiUpadłe i nieistniejące zakłady miały swój dorobek, swoich pracowników, swoje osiągnięcia, sztandary i odznaczenia. Dzisiaj staramy się to wyprzeć z naszej świadomości, jako relikty niesławnej przeszłości, jako znak minionych czasów. Tylko, że czas mija i wykruszają się ludzie, którzy pracowali w tych zakładach, nie wiadomo gdzie przechowywane są pamiątki: dokumenty, zdjęcia, tablice z nazwami firm, sztandary, niszczeją mozaiki na murach zakładów.

Szczecińskie mozaiki były umieszczone na murach lub wewnątrzMozaika na budynku kina Kosmos / Fot. Grzegorz Sadowski budynków: Stoczni Szczecińskiej, Zakładu przemysłu odzieżowego Dana, Browaru Bosmana, są też umieszczone na lub wewnątrz budynku Kina Kosmos, WDS, Holu dworca Szczecin Główny, Zamku Książąt Pomorskich, Paszteciku na ul Wojska Polskiego, były też na ścianie płaczu przy ul. Wojska Polskiego i w sklepie Polski len przy Placu Żołnierza.

Mozaika w WDS / Fot. Grzegorz SadowskiTe dwie ostatnie mozaiki zostały zniszczone bezpowrotnie, zdjęto też mozaikę z budynku ZPO Dana (na szczęście do odzysku). Można być w miarę spokojnym o mozaiki na i wewnątrz budynku: Browaru Bosman, WDS, Holu dworca Szczecin Główny, Zamku Książąt Pomorskich, Paszteciku na ul. Wojska Polskiego, a nawet mozaice na kinie Kosmos objętej ochroną prawną (została wpisana do rejestru zabytków). Dlaczego w „miarę spokojnym”, bo mozaiki na i w tych budynkach, właściwie nie są konserwowane, uzupełniane, jak na przykład na budynku Browaru Bosman.

Mozaika w holu Dworca Szczecin Główny / Fot. Grzegorz SadowskiNajgorzej ma się sprawa, z mozaika na budynku Stoczni Szczecińskiej przy ul. Stelmacha, (niestety nie wpisana do rejestru zabytków) może, dlatego, że jest świadectwem minionej epoki. Mozaika się sypie, odpadają kolejne jej elementy. Pęka również szczytowa ściana, na której ją zamontowano. Nie konserwowane są też freski w świetlicy głównej Stoczni Szczecińskiej.

Mozaikowa sztuka na kolumnach w poczekalni dworca Szczecin Główny / Fot. Grzegorz SadowskiSzczecińskie mozaiki tworzyli: Tadeusz Eysymont (ZPO Dana), Sławomir Lewiński i Emanuel Messer ( Kino Kosmos, WDS, Dworzec Główny), czyżby ich dzieła i nazwiska miały zostać zapomniane. Ciekawe, że czcimy dzisiaj dzieła niemieckich twórców – szczecinian, takich jak: Carl Loewe, Ludwik Menzel, Julius Levin, Wilhelm Meyer-Shwartau, nie wspominając o niemieckich burmistrzach Szczecina.

Mozaika w Paszteciku na ul. Wojska Polskiego / Fot. Grzegorz SadowskiCzy dorobek artystów minionej epoki, ma zostać zniszczony jako relikt niechlubnej przeszłości, czy historia i tradycja już nic dla nas nie znaczy. Przecież „Wypieranie się naszej czerwonej przeszłości i tak jej nie zmieni”, jak napisał w komentarzu do art.: „Chcą zlikwidować pozostałości PRL-u”, mój brat Zdzisław Sadowski. Chyba, że odpadające elementy szczecińskich mozaik, będziemy sprzedawać jako pamiątki ze Szczecina, niczym szczątki berlińskiego muru.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.