Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

259 miejsce

Ocena rządowego programu 500 plus!!!

Minął już rok od wprowadzenia przez rząd PIS prorodzinnego programu "Rodzina 500 plus". Przyszedł więc czas na jego krótkie podsumowanie.

Sonda

Jaka jest Twoja ocena rządowego programu Rodzina 500 plus?

Tylko w ciągu tego roku do polskich rodzin ma trafić z budżetu państwa ponad 23 miliardy złotych. Do końca ubiegłego roku było to blisko 17 miliardów zł. Jest to więc bez wątpienia największy transfer socjalny dla wsparcia rodzin wielodzietnych, a także dotkniętym problemem ubóstwa oraz niepełnosprawności w historii Polski.

Celem programu było materialne i realne wsparcie rodzin wielodzietnych oraz rodzin ubogich z jednym dzieckiem a także i rodzin dotkniętym problemem niepełnosprawności. Program ten miał być też zachętą głównie dla młodych rodzin do posiadania większej ilości dzieci.

Program 500 plus wywołuje wciąż wiele kontrowersji co do zasad podziału środków na poszczególne dzieci.

Zgodnie z zapisami programu Rodzina 500 plus, każdej rodzinie na drugie i kolejne dziecko przysługuje zasiłek wychowawczy w wysokości 500 zł miesięcznie . Kryterium dochodowe dotyczy rodzin posiadających 1 dziecko. W tym przypadku do otrzymania tego świadczenia są te rodziny, których dochód w przeliczeniu na jedną osobę nie przekracza 800 zł netto miesięcznie lub gdy dochód ten nie przekracza 1200 zł , kiedy rodzina wychowuje dziecko niepełnosprawne.

Nie sposób nie dostrzec w tym rządowym programie celowej polityki społecznej państwa, wynikającej z przeprowadzonej wnikliwej diagnozy społecznej. Statystyki jednoznacznie wskazują, że program ten doprowadził do niemal całkowitej likwidacji skrajnego ubóstwa wśród dzieci oraz jego zmniejszenia o połowę wśród ogółu społeczeństwa.

Operując tutaj liczbami to przed wprowadzeniem programu skrajnym ubóstwem w Polsce było dotkniętych aż 11,9 % dzieci a po jego wprowadzeniu ten odsetek skrajnego ubóstwa wśród dzieci zmalał do zaledwie 0,7 %. Te ostatnie dane mogą wskazywać na bardzo niski wskaźnik złego wykorzystania środków z programu Rodzina 500 plus tak chętnie wykorzystywany przez krytyków do podważenia zasadności jego wprowadzenia. Z ostatnich wypowiedzi szefowej rządu wynika, że odsetek skrajnego ubóstwa wśród dzieci zmalał aż do 0,2 proc. Te ostatnie dane są niezwykle pocieszające.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ci ludzie i tamci ludzie NIE. Jest konieczna! Całkiem nowa generacja! od podstaw!
a jeśli 500 plus miało być po to by zwiększyć "produkcję" dzieci, a nie poprawić ich los i byt, to to jest do kitu argumentacja.... 500 plus to nie demograficzną przynęta, lecz nakręcenie gospodarki, zwiększenie popytu... konsumpcji....no i zostanie kobiet w domu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Marek Chorążewicz -- trzeba mieć dużo odwagi, by takie brednie wypisywać !
Trzeba przyznać ze zachował się pan po bohatersku, decydując się na taką opinię !
Co do nowej ekipy rządowej, która pańskim zdaniem może znieść 500 plus

Otóż obecna opozycja, rządzić nie będzie nawet za dwadziescia lat ! Zaden rząd nie trwa wiecznie, ale ci ludzie skompromitowani,rzadzić nie będą z prostej przyczyny, bo wymrą jak dinozaury - cytując klasyka Radka Sikorskiego ! ! Zapewniam pana, rzadzić nie będą nawet za dwadziescia lat !!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Program ten miał być też zachętą głównie dla młodych rodzin do posiadania większej ilości dzieci.

==========================================

Jeżeli ten program skłonił kogoś do podjęcia decyzji o powiększeniu rodziny, to powiem delikatnie, że jest nieodpowiedzialnym skończonym idiotą.

Jak można podejmować strategiczne działanie opierając się na czymś tak populistycznym, co może być zmienione przez następną ekipę rządową?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.