Facebook Google+ Twitter

Ochotnik, obrońca Gdyni. Z lilijką w życiorysie (3)

Druh harcmistrz Włodzimierz Jacewicz należał do pokolenia harcerzy, które swoją patriotyczną postawą narażało się w czasie II wojny światowej na szykany i śmierć. Ochotniczo stanął w obronie Gdyni.

Pomnik gdyńskich harcerzy / Fot. Dariusz SzczecinaDruh harcmistrz Włodzimierz Jacewicz należał do pokolenia harcerzy, które swoją patriotyczną postawą narażało się w czasie II wojny światowej na szykany i śmierć. Pragnąc przybliżyć jego sylwetkę, musiałem poszperać w starych notatkach. A ponieważ o swoich losach opowiadał barwnie (lecz bez fałszywego patosu, nie fantazjując i przechwalając się), miejscami wiernie zacytuję jego słowa.

- Na Wybrzeżu, szczególnie w Gdyni, odczuwało się zbliżającą się wojnę – opowiadał przed laty Włodzimierz Jacewicz. - W organizacjach takich jak ZHP, którego byłem członkiem, było wiadomo, że szykuje się wielka sprawa. Że trzeba będzie bronić miasta. Przyjazd np.: do Sopotu w mundurze harcerskim, kolejowym lub Urzędu Celnego było dość niebezpieczne. Zdarzały się ataki Niemców na umundurowanych Polaków. Najczęściej byli opluwani i lżeni. Ponadto Gdynia szykowała się do obrony. Stawiano zapory przeciwczołgowe, kopano rowy strzeleckie. Linia obrony nie przebiegała na samej granicy Gdyni z Wolnym Miastem Gdańsk, na granicznym potoku Sewilla w Kamiennym Potoku. Przebiegała ona wzgórzami Witomińskimi i Redłowskimi. Pierwszy opór był dopiero na rzece Kaczej.

Na przełomie lipca i sierpnia 1939 roku komendant Morskiego Rejonu Harcerzy hm. Benedykt Porożyński wydał rozkaz, powołujący Pogotowie Harcerzy w Gdyni. W pogotowiu harcerki i harcerze byli inspirowani do wypisywania na domach hasła: „Twierdzą nam będzie każdy próg”. Ponadto powstała Pomocnicza Służba Harcerska, do której druh Włodzimierz został zmobilizowany 26 sierpnia. Harcerze pomagali w Rejonowej Komendzie Uzupełnień w roznoszeniu zawiadomień mobilizacyjnych, a także „kierowali ruchem” w samym RKU.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Robercik Mały
  • Robercik Mały
  • 27.09.2012 09:21

Składamy hołd obrońcom Polskich Miast.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ociec
  • ociec
  • 21.09.2012 21:29

W Gdyni działał tajny hufiec harcerzy też

Komentarz został ukrytyrozwiń
b
  • b
  • 21.09.2012 09:06

Gdyni bronili nie tylko wojskowi ale i ochotnicy, harcerze. Chawła mim i pamięć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.