Facebook Google+ Twitter

Ochrona przyrody - najwyższy priorytet?

Ochrona przyrody to rzecz ważna. Działania podejmowane od lat są nakierowane na obserwacje naturalnych procesów w środowiskach od dawna nienaturalnych. Nie chronią obecnych zasobów przyrody.

okolice Oleszyc / Fot. R. GrzeszczykOchrona przyrody, to pomysł nowy, dwudziestowieczny. Polityka skierowana na obronę naturalnego stanu środowiska pojawiła się wraz z rozwojem dobrobytu w państwach zachodu.

Patrząc na nierównomierny rozwój i bogacenie się państw, możemy dostrzec ciekawe korelacje pomiędzy świadomością i dobrobytem społeczeństwa, siłą i znaczeniem kapitału oraz obowiązującym prawem i zasadami ochrony środowiska.

okolice Bielic / Fot. R. GrzeszczykAktywne ruchy ekologiczne powstają raczej tam, gdzie społeczeństwa same już dostrzegły potrzebę wprowadzenia regulacji prawnych chroniących środowisko. Ruchy te nie mając możliwości oddziaływania tam, gdzie taka potrzeba rzeczywiście jeszcze istnieje, radykalizują swe działania. Znacznie to łatwiejsze niż podejmowanie racjonalnych działań na gruncie społeczeństw odczuwających fizyczny głód. A te racjonalne działania - to działania w kierunku zaprzestania ciągłego wyzysku tych społeczeństw i prawdziwego ich wspomagania. Walka z narodowymi i międzynarodowymi firmami w celu wymuszenia stosowania jednolitych standardów w całym świecie.

w Beskidzie Niskim / Fot. R. GrzeszczykNasi zapaleńcy nie mając wpływu na szkodliwe dla środowiska zachowania wielu rządów i społeczeństw (których zasoby mają niebagatelne znaczenie dla Ziemi) radykalizują swoje postawy w krajach z których się wywodzą. Większość wykorzystuje do tego celu środki jakie społeczeństwo przeznacza dla rozwoju instytucji demokratycznych. Bardzo często bywa, że chroniona fauna czy też flora, której w wielu miejscach nic nie zagraża, która istniała w określonych warunkach siedliskowych i środowiskowych pod naporem „aktywnych” ochroniarzy zaczyna ginąć.

Widząc to, nasi nie zrażeni chwilowymi niepowodzeniami aktywiści i naukowcy podejmują „odpowiedzialne” działania w celu ochrony całych zbiorowisk i obserwacji zachodzących zmian. W praktyce oznacza to zamknięcie dla większości społeczeństwa określonych obszarów lub wprowadzenie znaczących ograniczeń. Nikt wtedy nie zarzuci, że nie podjęto jakichkolwiek działań ochronnych a i zubożenie fauny czy flory nie stanowi wtedy żadnej porażki. Powołuje się służby do ochrony tych chronionych obszarów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.