Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1662 miejsce

Ochrona ubezpieczeniowa w branży motoryzacyjnej

  • Źródło: Artykuł sponsorowany
  • Data dodania: 2016-03-14 12:56

Odpowiedni wybór ubezpieczenia ma szczególne znaczenie dla firm działających w branży motoryzacyjnej. Należą do nich między innymi salony, komisy czy warsztaty samochodowe. Każde z tych przedsiębiorstw wymaga innego zakresu ochrony, która będzie dostosowana do profilu działalności.

 / Fot. materiały prasoweW przypadku branży motoryzacyjnej firmy często mają do czynienia z pojazdami osób trzecich. Ubezpieczenie powinno więc chronić przedsiębiorcę przed koniecznością ponoszenia konsekwencji finansowych w sytuacji wyrządzenia szkody. Taka polisa będzie przydatna między innymi właścicielowi autokomisu.

Ubezpieczenie komisu samochodowego

Istnieją profesje, w których ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest narzucone przepisami prawa. W branży motoryzacyjnej nie jest ono wymagane, jednak w dobrze pojętym własnym interesie właściciel komisu powinien taką polisę wykupić. Należy zauważyć, że komis przyjmując samochód, bierze za niego odpowiedzialność. W sytuacji gdy dojdzie do jego uszkodzenia, całkowitego zniszczenia czy kradzieży, przedsiębiorca będzie musiał z własnej kieszeni pokryć związane z tym zdarzeniem straty. Jeżeli natomiast będzie posiadać odpowiednie ubezpieczenie, odpowiedzialność przejmie firma ubezpieczeniowa. Między innymi na stronie insurancefactory.co.uk można znaleźć oferty dedykowane właśnie przedsiębiorcom działającym w branży motoryzacyjnej.

Wybierając ubezpieczenie, warto zwrócić uwagę na jego zakres. Umowa powinna obejmować również mienie osób trzecich, czyli w przypadku komisu – samochód pozostawiony przez właściciela w celu dalszej odsprzedaży.

Co ważne, komisant powinien również sam zadbać o ochronę pojazdów. Teren należy odpowiednio zabezpieczyć techniczne, na przykład zakładając alarm antywłamaniowy lub zatrudniając ochronę osobową. Ich brak może bowiem stanowić podstawę do wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela (źródło: rf.gov.pl).

Zdarzenia objęte ochroną w salonie samochodowym

Salon samochodowy jest miejscem, w którym możemy kupić nie tylko fabrycznie nowy model określonej marki, ale i auto używane. W przypadku salonu samochodowego oprócz ochrony od zdarzeń wymienionych w poprzednim akapicie warto rozważyć zawarcie ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Dealerzy samochodów powszechnie oferują potencjalnym nabywcom możliwość jazdy próbnej wybranym modelem. Gdy dojdzie do wypadku lub kolizji, odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa pokryje ewentualne koszty leczenia poszkodowanych osób. Warto przy tym mieć świadomość, że następstwa zdarzenia mogą mieć charakter długotrwały. Osoba poszkodowana może wymagać długiej i drogiej rehabilitacji lub leczenia. W przypadku braku odpowiedniego ubezpieczenia te koszty musiałby pokryć właściciel salonu. Dlatego też, aby uchronić się przed tego typu sytuacjami, dobrym rozwiązaniem będzie wykupienie właściwego ubezpieczenia.

Ochrona mienia i osób w warsztacie samochodowym

W przypadku warsztatu samochodowego ochroną powinny być objęte nie tylko samochody klientów, ale również wyposażenie firmy. Urządzenia diagnostyczne czy naprawcze to często sprzęt o znacznej wartości – szczególnie w nowoczesnych warsztatach. W sytuacji wystąpienia pożaru ich zniszczenie może narazić właściciela na poważne straty, a co za tym idzie – postawić pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W tym samym zdarzeniu mogą zostać poszkodowani właściciele sąsiednich posesji. Dlatego polisa powinna również uwzględniać ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, co pozwoli na pokrycie kosztów leczenia poszkodowanych osób.
Właściciel warsztatu powinien też zabezpieczyć się od sytuacji, w której oddany do naprawy czy przeglądu pojazd ulegnie zniszczeniu w wyniku zdarzeń losowych lub błędu podległego pracownika. W takim przypadku koszty naprawy także zostaną pokryte z polisy ubezpieczeniowej (źródło: motofaktor.pl).

Polisa firmy działającej w branży motoryzacyjnej powinna być dostosowana do profilu jej działalności oraz uwzględniać możliwie najszerszą ochronę. Warto więc pomyśleć o zabezpieczeniu ewentualnych roszczeń osób poszkodowanych, które uległy wypadkowi, oraz o ochronie od sytuacji, gdy uszkodzone zostały powierzone warsztatowi samochody. Dobrze jest również ubezpieczyć własne mienie, które często stanowi nieodzowny element funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.