Facebook Google+ Twitter

Oczami kardynała, czyli film "Świadectwo"

Kolejny film o Janie Pawle II, a jednak zupełnie inny, bo naznaczony osobistymi wspomnieniami człowieka, który towarzyszył papieżowi przez niemal czterdzieści lat.

Plakat filmowy / Fot. Materiał promocyjnyPo oficjalnej premierze w Watykanie, 17 października, film „Świadectwo" wchodzi na ekrany polskich kin.

- Jan Paweł II pozostawił świat i Kościół innymi niż te, które zastał na początku swojego pontyfikatu. Świat bardziej zjednoczony. Kościół szerzej otwarty i silniej w świecie obecny. Dostaliśmy wielkie dziedzictwo, które powinniśmy rozwijać w hołdzie dla jego myśli i dokonań - z szacunkiem dla pamięci o nim. Całym swoim życiem, każdym słowem i uczynkiem pisał ostatnią wolę - duchowy testament dla przyszłych pokoleń. Ja towarzyszyłem mu w tym przez wiele lat. Oto moje świadectwo - kard. Stanisław Dziwisz.

Czterdzieści lat u boku

Kardynał Stanisław Dziwisz / Fot. Materiał promocyjnyPo śmierci Jana Pawła II wszyscy czekali na wspomnienia jego osobistego sekretarza. Wydawało się niemożliwe, żeby nie zapisywał gdzieś swoich doświadczeń, kolejnych dni przeżytych u boku wielkiego człowieka, żeby nie notował wydarzeń. Urodzony w 1939 roku Stanisław Dziwisz przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa Karola Wojtyły w 1963 roku. Gdy Wojtyłę mianowano kardynałem, Dziwisz został jego kapelanem. Od 1978 roku pomagał Ojcu Świętemu w Watykanie, nie opuszczając go aż do jego śmierci. I rzeczywiście, kardynał Dziwisz codziennie, przez te wszystkie lata, zapisywał jedną stronę w swoim notatniku. Musiało minąć kilka lat od śmierci Jana Pawia II, żeby zgodził się na wydanie wspomnień. Wywiad rzekę spisał włoski watykanista o polskich korzeniach, Gian Franco Svidercoschi. Wiele lat pracował dla miesięcznika „L`Osservatore Romano”, jest autorem wspomnień papieża wydanych pt. „Historia Karola Wojtyły”, na podstawie których powstały scenariusze do filmów „Karol. Człowiek, który został papieżem” i „Karol. Papież, który pozostał człowiekiem”. Ze wspomnień kardynała Dziwisza powstała książka „Una vita con Karol”, w Polsce wydana jako „Świadectwo". Nic dziwnego, że publikacja, którą przetłumaczono na kilkanaście języków, szybko stała się bestsellerem, osiągając kilkumilionowe nakłady (tylko w Polsce sprzedano ponad milion egzemplarzy książki).

Wspomnienia przed kamerą

Żyjemy w kulturze obrazu, film przemawia do przeciętnego współczesnego człowieka silniejszymi środkami wyrazu. Słowo w połączeniu z obrazem mocniej zapada w pamięć. Pomysł nakręcenia obrazu opartego na książce „Świadectwo” wydaje się oczywisty. Mimo że filmów opowiadających historię Jana Pawła II wyprodukowano sporo, to jednak ten ma olbrzymi walor: jest oparty na wspomnieniach świadka, tego, który wszystko to widział własnymi oczami, przeżył Wielki Pontyfikat w bezpośredniej bliskości papieża. Nie ma drugiego takiego człowieka. To, że kardynał Stanisław Dziwisz zgodził się na udział w produkcji i że o wielu faktach możemy dowiedzieć się bezpośrednio z jego ust, jest niezwykle cenne. Wspomnienia kardynała zarejestrowane przez kamerę liczą 30 godzin! Z tego zostały wybrane najciekawsze, które zilustrowano materiałami dokumentalnymi i fabularyzowanymi. Autorzy filmu w poszukiwaniu odpowiednich materiałów zdjęciowych dotarli nawet do tych, które dotychczas nie były publikowane. Mogli korzystać z archiwów watykańskich. W sytuacjach, gdy materiały filmowe z danych wydarzeń nie istniały, posiłkowali się formą fabularyzowaną: sceny odtwarzają aktorzy.

- Forma filmu - fabularyzowanego dokumentu - jest dość specyficzna - mówi montażysta Cezary Grzesiuk.- Stąd też szczególna rola montażu w filmie, który można uznać za jego pełnoprawnego uczestnika. Kreatywny montaż niejako gra w filmie i komunikuje pewne treści, wykraczając poza swą zwykłą rolę techniczną. Ekipa nakręciła kilkusetgodzinny materiał, z którego musiał powstać film 90-minutowy, bo taki jest wymóg rozpowszechniania, zwłaszcza na Zachodzie. Podczas gdy zwykle wybór materiałów i montaż oddziela ziarno od plew, w „Świadectwie” musieliśmy dokonać trudnego wyboru - oddzielenia „ziarna ziaren” od ziaren niewiele gorszych. Dobrze, że całość materiału nakręconego z kardynałem Dziwiszem trafi do krakowskiej kurii i być może zostanie wykorzystana w przyszłości - podsumowuje.

Aktor w Watykanie

Narrator Michael York / Fot. Materiał promocyjnyPrace nad produkcją trwały prawie rok, od jesieni 2007 roku. Film kręcono głównie w Watykanie, Krakowie i Wadowicach, ale fragmenty fabularyzowane wymagały podróży niemal po całej Europie. Narratorem spajającym fragmenty dokumentalne i fabularyzowane rekonstrukcje jest brytyjski aktor Michael York, znany widzom z takich filmów, jak: „Trzej muszkieterowie”, „Kabaret”, „Morderstwo w Orient Expressie” czy „Jezus z Nazaretu”. Ciekawostka jest fakt, że do roli narratora oprócz Yorka pod uwagę brano kilka osób, w tym Mela Gibsona, Seana Connery`ego czy Boba Hoskinsa. Wybór aktora zasugerował Watykan, na co zgodę wyrazili autorzy produkcji. W Państwie Kościelnym istnieje zakaz filmowania scen z udziałem aktorów. Jednak dzięki zaufaniu, jakim obdarzono producenta Przemysława Hausera, po raz pierwszy ekipę filmową wraz z aktorem wpuszczono do Watykanu! Innym dowodem życzliwości wobec polskiego projektu jest fakt, że Watykan jest koproducentem filmu.

Nie tylko dla katolików

Półtoragodzinny obraz o życiu Jana Pawia II to nie tylko ekranizacja książki. Znajdują się w nim także opowieści, których w publikacji nie przeczytamy. Są to pewne fakty z życia osobistego, wydarzenia, o których kardynał Dziwisz w książce nie mówił, których nie interpretował. Poznamy papieża, jakiego znał jego wieloletni przyjaciel, najbliższy mu człowiek. Na pewno najbardziej wstrząsające są następujące wydarzenia: zamach i pełne napięcia chwile zaraz po nim oraz agonia i śmierć. - Zawsze mu towarzyszyłem, a stąd odszedł sam. Najbardziej poruszyło mnie to, że w tej drodze nie będę mógł mu towarzyszyć - mówi kardynał Dziwisz. Ale to także film o historii XX stulecia i przełomie wieków.

- Zadaniem filmu w wymiarze światowym jest wypełnienie treścią dość schematycznej pamięci o Janie Pawle II, jaka pozostała na Zachodzie. Trzeba pokazać, że pontyfikat Jana Pawia II pozostawił po sobie przede wszystkim ogromne wartości i stanowi drogowskaz dla świata - twierdzi Przemysław Hauser.

Wypowiedzi filmowców pochodzą z oficjalnej strony filmu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Tak i książka i film spełniły pokładane przeze mnie w nich nadzieje. Nasuwa mi się tylko taka smutna refleksja, jak teraz brakuje nam Tego Przewodnika dusz ludzkich. My Polacy czujemy się teraz szczególnie osieroceni. LMM

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, zapomniałem dodać plusa

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z niecierpliwością czekam na ten film. Artykuł godny polecenia. +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo wnikliwy artykuł + . Film obejrzałem, jest dobry, ale książka jeszcze lepsza.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wspaniały, godny obejrzenia film

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.