Facebook Google+ Twitter

Oczekiwanie na proklamowanie Roku Henryka Sienkiewicza 2016

W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje na zatwierdzenie uchwała ustanawiająca rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Za rok 15 listopada minie 100. rocznica śmierci pisarza, natomiast 5 maja 170. rocznica urodzin.

Fragment pocztówki z okazji 100-lecia Nobla Henryka Sienkiewicza / Fot. pocztówka Poselski projekt uchwały, ustanawiąjącej rok 2016 Rokiem Sienkiewicza, jest gotowy, wniesiony do Marszałka Sejmu 10 sierpnia 2015 r. z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, oczekuje na głosowanie sejmu nowej kadencji. W czasie prac parlamentu poprzedniej kadencji nie przyjęto uchwały, mimo że była skierowana do pierwszego czytania w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Tekstowi uchwały patronuje myśl Stanisława Cata Mackiewicza: „My z niego wszyscy”.

W uzasadnieniu ustanowienia jubileuszowego Roku jest mowa o „zasługach dla Narodu i nieocenionym udziale w odrodzeniu Polski”:

„Henryk Sienkiewicz to wielki pisarz, którego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli. To również pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.
Za swoje obywatelskie zasługi dla Ojczyzny przez współczesnych zwany „Hetmanem Duchowym Polaków”, za etos dobroczynności – „Wielkim Jałmużnikiem Narodu”. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrało niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości.”

Uchwała kończy się nadzieją na ugruntowanie w młodszym pokoleniu dzieł autora jako podstawy patriotycznego wychowania.

Fragment Apelu o proklamowanie Roku Sienkiewiczowskiego na łamach Nad Odrą / Fot. skan gazety Z inicjatywą ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza występowały od kilku lat środowiska naukowców, muzealników i samorządowców. Apel o proklamowanie Roku Sienkiewiczowskiego 2016 wystąpił w liście otwartym z 10 grudnia 2013 r., a następnie ponawiał Prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza prof. dr hab. Lech Ludorowski.

Równocześnie Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej podejmowały przedsięwzięcia przypominające zasługi pisarza. Do najbardziej spektakularnych form należała Wystawa Sienkiewiczowska w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej - „Henryk Sienkiewicz i wpływ jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej”, zorganizowana przez Muzeum w Oblęgorku (6-10 listopada 2013 r.) oraz Festiwal Sienkiewiczowski w Woli Okrzejskiej (28-29 maja 2015 r.).

Na wniosek byłego dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej, Antoniego Cybulskiego Radni Powiatu Łukowskiego jednogłośnie podjęli uchwałę o wystąpieniu do Sejmu, Senatu i Prezydenta. Starosta Powiatu Łukowskiego Janusz Kozioł zaznaczał, iż w Roku Sienkiewiczowskim przypadnie także 50. rocznica utworzenia Muzeum w miejscu urodzenia pisarza.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Oby nowo wybrany Sejm nie zapomniał, że patriotyzm to najważniejsza sprawa każdego Narodu, którego trzeba uczyć już dzieci. Oby rok 2016 był rokiem Henryka Sienkiewicza, oby historyczne dzieła filmowe były wreszcie dostrzegane. Trzeba pokazywać światu naszą kulturę i krwawą historię. Trzeba doceniać wielkich ludzi, Polaków.

" Szanujmy historię, przez co będziemy mieli szacunek do innych i siebie"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewne kroki istotnie zostały poczynione, choć na razie odzew medialny jest skromny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

może Autorka artykulu doda jakąs aktualizację w kwestii Roku Sienkiewicza 2016?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Adrianno, dopiero teraz dotarłam do tego przesłania. Mam więc zadanie. Dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postaram się promować w sieci ten cenny artykuł Arianny Adamek - Świechowskiej pytający o sprawe proklamowania 2016 r. Rokiem Henryka Sienkiewicza. Nie ulega dla mnie wątpliwości że nowe władze o tym pomyślą i pojawią się na sejmowej mownicy poslowie z egz. Trylogii czy W pustyni i w puszczy.
Dlaczego tak sądze - np. sa już wypowiedzi że bedzie się wspierać wielkie dzieła (filmowe) ukazujące chwalę Polski i patrotyzm.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W 90 lecie urodzin pisarza chyba był Rok Henryka Sienkiewicza, zapewne rzadzący po ustabilizowaniu rządów i parlamentu podejmą to zagadnienie na rok przyszły, a już słychać o planowanym przez ministerstwo edukacji powrocie do patriotycznego kanonu lektur w szkołach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.