Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oczekiwanie na proklamowanie Roku Henryka Sienkiewicza 2016

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Fragment pocztówki z okazji 100-lecia Nobla Henryka Sienkiewicza
Fragment pocztówki z okazji 100-lecia Nobla Henryka Sienkiewicza pocztówka
W Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej oczekuje na zatwierdzenie uchwała ustanawiająca rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. Za rok 15 listopada minie 100. rocznica śmierci pisarza, natomiast 5 maja 170. rocznica urodzin.

Poselski projekt uchwały, ustanawiąjącej rok 2016 Rokiem Sienkiewicza, jest gotowy, wniesiony do Marszałka Sejmu 10 sierpnia 2015 r. z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości, oczekuje na głosowanie sejmu nowej kadencji. W czasie prac parlamentu poprzedniej kadencji nie przyjęto uchwały, mimo że była skierowana do pierwszego czytania w Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Tekstowi uchwały patronuje myśl Stanisława Cata Mackiewicza: „My z niego wszyscy”.

W uzasadnieniu ustanowienia jubileuszowego Roku jest mowa o „zasługach dla Narodu i nieocenionym udziale w odrodzeniu Polski”:

„Henryk Sienkiewicz to wielki pisarz, którego powieści historyczne podtrzymywały ducha kolejnych pokoleń Polaków w czasach narodowych niedoli. To również pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości i „rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu”.
Za swoje obywatelskie zasługi dla Ojczyzny przez współczesnych zwany „Hetmanem Duchowym Polaków”, za etos dobroczynności – „Wielkim Jałmużnikiem Narodu”. Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrało niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości.”

Uchwała kończy się nadzieją na ugruntowanie w młodszym pokoleniu dzieł autora jako podstawy patriotycznego wychowania.

Z inicjatywą ustanowienia roku 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza występowały od kilku lat środowiska naukowców, muzealników i samorządowców. Apel o proklamowanie Roku Sienkiewiczowskiego 2016 wystąpił w liście otwartym z 10 grudnia 2013 r., a następnie ponawiał Prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza prof. dr hab. Lech Ludorowski.

Równocześnie Muzeum Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej podejmowały przedsięwzięcia przypominające zasługi pisarza. Do najbardziej spektakularnych form należała Wystawa Sienkiewiczowska w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej - „Henryk Sienkiewicz i wpływ jego twórczości na postawy patriotyczne młodzieży w czasie II wojny światowej”, zorganizowana przez Muzeum w Oblęgorku (6-10 listopada 2013 r.) oraz Festiwal Sienkiewiczowski w Woli Okrzejskiej (28-29 maja 2015 r.).

Na wniosek byłego dyrektora Muzeum w Woli Okrzejskiej, Antoniego Cybulskiego Radni Powiatu Łukowskiego jednogłośnie podjęli uchwałę o wystąpieniu do Sejmu, Senatu i Prezydenta. Starosta Powiatu Łukowskiego Janusz Kozioł zaznaczał, iż w Roku Sienkiewiczowskim przypadnie także 50. rocznica utworzenia Muzeum w miejscu urodzenia pisarza.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto