Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23900 miejsce

Oczi Cziorne: Nowy album „aoeiux” po 13 latach milczenia (wideo)

Mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, akustyczne instrumentarium i niebanalne, poetyckie teksty. Do sprzedaży trafiła druga płyta w dyskografii trójmiejskiej grupy Oczi Cziorne zatytułowana „aoeiux”.

 / Fot. Krzysztof Sado Sadowski / mat. prasoweZespół powstał pod koniec lat 80-tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny i można powiedzieć, że był to jeden z pierwszych typowo kobiecych zespołów w Polsce; śpiewały, grały na instrumentach, komponowały i pisały teksty piosenek.

Przez wiele lat istnienia zespołu, występowały w wielu miastach w kraju i zagranicą oraz na festiwalach w Sopocie, Opolu, Jarocinie. Na Festiwalu Muzyki Żeńskiej Miss Rock Europe w Kijowie Oczi Cziorne zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół kobiecy w Europie. Grupa ma na swym koncie transmitowane na żywo koncerty w studio Radia Gdańsk i studio koncertowym radiowej Trójki oraz reprezentowała Polskę na Festiwalu Kultur Europy w Fellbach koło Stuttgartu, w koncercie zatytułowanym „Ladies in jazz”.

Napisano o nich w kilku książkach, pokazano w kilku filmach dokumentalnych, opowiada się o nich różne historie, że to „pierwszy polski girls band“, „legendarna formacja“ , „smutne kobiety“, „legenda trójmiejskiej sceny niezależnej”, a ich niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość.

I tak oto po ponad 25 latach od pierwszego koncertu, po 13 latach od wydania debiutanckiego albumu, po 4 latach od kolejnej reaktywacji Oczi Cziorne wydały swój drugi album.

„aoeiux”

 / Fot. okładka płytyAlbum „aoeiux” zawiera 10 autorskich piosenek. Do nagrań zarejestrowanych na tym krążku Oczi Cziorne zaprosiły Irka Wojtczaka znakomitego jazzowego saksofonistę oraz Marka Rogulskiego Rogulusa multimedialnego artystę i performera, który ubarwił jedną z piosenek partią trąbki.

Piosenki zamieszczone na drugiej płycie Oczi Cziorne zachowują charakterystyczne brzmienie zespołu. To ciągle mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, to ciągle akustyczne instrumentarium i niebanalne, poetyckie teksty.

Płyta powstała częściowo dzięki wsparciu przyjaciół i fanów zespołu, ze środków zebranych podczas kampanii crowdfundingowej; wydana nakładem niezależnego wydawnictwa Sopocka Odessa.

Aktualny skład zespołu: Jowita Cieślikiewicz – instrumenty klawiszowe, Anna Miądowicz – flet, śpiew, Maja Kisielińska – śpiew, Ewa Hronowska – śpiew, Maciej Jeleniewski – gitara basowa, Michał Gos – perkusja.

Zobacz też:
L.U.C, Krystyna Prońko, K2 i Mesajah rozprawiają o związkach i miłości w piosence "W związku z tym"Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.