Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oczi Cziorne: Nowy album „aoeiux” po 13 latach milczenia (wideo)

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, akustyczne instrumentarium i niebanalne, poetyckie teksty. Do sprzedaży trafiła druga płyta w dyskografii trójmiejskiej grupy Oczi Cziorne zatytułowana „aoeiux”.

Zespół powstał pod koniec lat 80-tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny i można powiedzieć, że był to jeden z pierwszych typowo kobiecych zespołów w Polsce; śpiewały, grały na instrumentach, komponowały i pisały teksty piosenek.

Przez wiele lat istnienia zespołu, występowały w wielu miastach w kraju i zagranicą oraz na festiwalach w Sopocie, Opolu, Jarocinie. Na Festiwalu Muzyki Żeńskiej Miss Rock Europe w Kijowie Oczi Cziorne zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół kobiecy w Europie. Grupa ma na swym koncie transmitowane na żywo koncerty w studio Radia Gdańsk i studio koncertowym radiowej Trójki oraz reprezentowała Polskę na Festiwalu Kultur Europy w Fellbach koło Stuttgartu, w koncercie zatytułowanym „Ladies in jazz”.

Napisano o nich w kilku książkach, pokazano w kilku filmach dokumentalnych, opowiada się o nich różne historie, że to „pierwszy polski girls band“, „legendarna formacja“ , „smutne kobiety“, „legenda trójmiejskiej sceny niezależnej”, a ich niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość.

I tak oto po ponad 25 latach od pierwszego koncertu, po 13 latach od wydania debiutanckiego albumu, po 4 latach od kolejnej reaktywacji Oczi Cziorne wydały swój drugi album.

„aoeiux”

Album „aoeiux” zawiera 10 autorskich piosenek. Do nagrań zarejestrowanych na tym krążku Oczi Cziorne zaprosiły Irka Wojtczaka znakomitego jazzowego saksofonistę oraz Marka Rogulskiego Rogulusa multimedialnego artystę i performera, który ubarwił jedną z piosenek partią trąbki.

Piosenki zamieszczone na drugiej płycie Oczi Cziorne zachowują charakterystyczne brzmienie zespołu. To ciągle mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, to ciągle akustyczne instrumentarium i niebanalne, poetyckie teksty.

Płyta powstała częściowo dzięki wsparciu przyjaciół i fanów zespołu, ze środków zebranych podczas kampanii crowdfundingowej; wydana nakładem niezależnego wydawnictwa Sopocka Odessa.

Aktualny skład zespołu: Jowita Cieślikiewicz – instrumenty klawiszowe, Anna Miądowicz – flet, śpiew, Maja Kisielińska – śpiew, Ewa Hronowska – śpiew, Maciej Jeleniewski – gitara basowa, Michał Gos – perkusja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto