Facebook Google+ Twitter

Oczi Cziorne Zahipnotyzują Gdynię

Trójmiejska formacja Oczi Cziorne, która w listopadzie ubiegłego roku wydała swój drugi album "AOEIUX", wystąpi 29 marca w gdyńskim klubie Ucho.

 / Fot. Krzysztof SadowskiZespół powstał pod koniec lat 80-tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny i można powiedzieć, że był to jeden z pierwszych typowo kobiecych zespołów w Polsce; śpiewały, grały na instrumentach, komponowały i pisały teksty piosenek.

Przez wiele lat istnienia zespołu, występowały w wielu miastach w kraju i zagranicą oraz na festiwalach w Sopocie, Opolu, Jarocinie. Na Festiwalu Muzyki Żeńskiej Miss Rock Europe w Kijowie Oczi Cziorne zdobyły I nagrodę jako najlepszy zespół kobiecy w Europie. Grupa ma na swym koncie transmitowane na żywo koncerty w studio Radia Gdańsk i studio koncertowym radiowej Trójki oraz reprezentowała Polskę na Festiwalu Kultur Europy w Fellbach koło Stuttgartu, w koncercie zatytułowanym „Ladies in jazz”.

W ciągu całego czasu swojej muzycznej działalności Oczi Cziorne kilkakrotnie popadały w stan hibernacji, zajmując się wówczas innymi życiowymi sprawami. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż w pewnym momencie panie postanowiły skorzystać z męskiego wsparcia. Miały przyjemność współpracować ze znakomitymi osobowościami sceny jazzowej i nie tylko, m.in. Tomkiem Sowińskim, Wojtkiem Mazolewskim, Jackiem Olterem, Olem Walickim, Mikołajem Trzaską, Antonim Ziutem Gralakiem, a także krakowskim poetą Marcinem Świetlickim.

W 2001 r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001.

Napisano o nich w kilku książkach, pokazano w kilku filmach dokumentalnych, opowiada się o nich różne historie, że to „pierwszy polski girls band“, „legendarna formacja“ , „smutne kobiety“, „legenda trójmiejskiej sceny niezależnej”, a ich niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość.

I tak oto po ponad 25 latach od pierwszego koncertu, po 13 latach od wydania debiutanckiego albumu, po 4 latach od kolejnej reaktywacji Oczi Cziorne wydały swój drugi album.

Album „aoeiux” zawiera 10 autorskich piosenek, które były nagrywane w studio IZIPHONICS w Warszawie przez Andrzeja Izdebskiego, a ostateczne brzmienie, miks i mastering, zostało powierzone gdańskiemu gitarzyście i producentowi muzycznemu Piotrowi Pawlakowi.

Do nagrań zarejestrowanych na tym krążku Oczi Cziorne zaprosiły tym razem Irka Wojtczaka znakomitego jazzowego saksofonistę oraz Marka Rogulskiego Rogulusa multimedialnego artystę i performera, który ubarwił jedną z piosenek partią trąbki.

Piosenki zamieszczone na drugiej płycie Oczi Cziorne zachowują charakterystyczne brzmienie zespołu. To ciągle mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, to ciągle akustyczne instrumentarium i niebanalne, poetyckie teksty.

Płyta powstała częściowo dzięki wsparciu przyjaciół i fanów zespołu, ze środków zebranych podczas kampanii crowdfundingowej; wydana nakładem niezależnego wydawnictwa Sopocka Odessa.

BILETY: 25 zł (przedsprzedaż) / 30 zł (w dniu koncertu)
Dostępne w: Klub Ucho (biuro czynne pn.-pt., godz. 10:00-18:00, sprzedaż również w trakcie wszystkich imprez – przy wejściu do klubu), Salon Muzyczny PULS (Centrum Gemini, Gdynia, pn-sb. – godz. 11:00-21:00, nd. – 11:00-20:00), Spirit Of Rock And Roll secondhand & new clothing – Lendziona 17 (Gdańsk Wrzeszcz, pn.-pt.: 12:00-19:00, sb.: 11:00-18:00), Eventim – w sprzedaży drogą elektroniczną i w punktach stacjonarnych Eventimu, np. w gdańskich Empikach (wyszukiwarka sklepów – eventim.pl – u dołu strony, cena w sieci – 28 zł)

Cena „w dniu koncertu” obowiązuje przez cały dzień – niezależnie od godziny.
Pula biletów przeznaczonych do sprzedaży w dniu imprezy obowiązuje tylko wówczas, gdy wejściówki nie wyprzedadzą się w ramach przedsprzedaży. Sprzedaż biletów we wszystkich punktach stacjonarnych zostanie zamyknięta o godz. 15:00 w dniu koncertu, a następnie wznawiona dopiero bezpośrednio przed imprezą – w klubie.Wybrane dla Ciebie:


Tagi: oczicziorne


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.