Facebook Google+ Twitter

Oczyścić, spełnić, stać się. "Opowiedz mi o deszczu" Jaoui

Ci, co nieświadomie zafałszowują własny obraz i ci, co świadomie pragną go odfałszować. Miłość, przyjaźń i nienaruszalność tego, co stanowi sedno tych uczuć. Południowa Francja i jej mieszkańcy. I deszcz.

Filmy Agnes Jaoui należą już do klasyki francuskiego kina. Tworzy je na bazie ciepłych, pełnych pozytywnych emocji i życiowej mądrości scenariuszów swego męża, Jean-Pierra Bacri. "Opowiedz mi o deszczu" to znakomita komedia obyczajowa. Znakomita, bo profesjonalnie łączącą sprawy poważne i niebanalne z charakterystycznym dla produkcji małżeństwa filmowców poczuciem humoru. I czułością dla niedoskonałych bohaterów.

Fałsz a prawda

Plakat filmowy / Fot. materiały organizatoraAgathe Villanowa (w tą rolę wcieliła się sama reżyserka) jest znaną i - mimo stosunkowo niedawno rozpoczętej kariery politycznej - cenioną aktywistką. W świat wielkiej polityki wkroczyła swoimi śmiałymi i powszechnie uznawanymi za wybitnie feministyczne książkami. Do rodzinnego miasta na południu Francji przybywa w trakcie kampanii wyborczej, jako że władze partii w Paryżu zgłosiły jej kandydaturę w tym okręgu. Na drodze kobiety zmagającej się z niespełnionymi ambicjami i fałszywym obrazem wojującej feministki stają Michel (Jean-Pierre Bacri) i Karim (Jamel Debbouze). Z propozycją filmu w ramach seri "Kobiet sukcesu", którego bohaterką byłaby ona sama.

Plan filmowy zamieni się w pole walki o prawdziwe oblicze samego siebie. Nie tylko dla wrażliwej i w gruncie rzeczy delikatnej Agathe, ale i dla niespełnionego, choć zdolnego i szalenie inteligentnego recepcjonisty oraz nieudacznego filmowca. Człowieka grającego nie tylko przed nimi, lecz - co gorsza - przed sobą samym człowieka sukcesu (znakomity w tej kreacji Bacri nie pozostawi żadnego widza obojętnym w stosunku do tej postaci).

Fałsz podziałów

Odsłonięcie fałszu własnego ego bohaterów przeplata odsłonięcie fałszu wszelkich podziałów społecznych.
"Opowiedz mi o deszczu" to satyra na stosunki łączące kobiety i mężczyzn, Arabów i Europejczyków, wierzących i niewierzących, tak zwanych prostych ludzi, z intelektualistami walczącymi o kształt społeczeństwa i kultury. Janoui i Bacri odsłaniają i ośmieszają wiele stereotypów, ale nie czynią tego z bezwzględną zaciętością, przeciwnie - z czułością dla prezentowanych osób.

Fałsz wizji świata bez wartości trwałości więzów

Wreszcie, Agnes Jaoui i Jean-Pierre Bacri zadają cios wyobrażeniu o świecie, w którym zaczyna brakować miejsca na stałość więzów i uczuć łączących jego mieszkańców. Jego bohaterowie są ludźmi z krwi i kości, doświadczającymi dramatów tak osobistych, jak małżeńskich i rodzinnych. Odkrywają w sobie pełne czułości uczucia nie tylko dla swych małżonków. Zmagają się z powierzchownymi, ale i głębokimi urazami do rodzeństwa i rodziców. I w wolny od banału, wzruszający sposób odkrywają, że sedno więzów łączących z mężem, żoną, matką czy siostrą jest nienaruszalne i zawsze tak samo prawdziwe.

Jest więc fałszywy obraz samego siebie, fałszywy obraz świata i poruszający obraz trwałości - tak zwanych tracyjnych - wartości. Jest wzruszenie i śmiech, refleksja i komiczne sytuacje. I deszcz - ucieleśnienie jakiejś formy mentalnego oczyszczenia bohaterów, możliwości spełnienia i pełnego życia. Aż chcialoby się dodać do pytań zadawanych Agathe w czasie filmowego wywiadu polecenie: Opowiedz mi o deszczu...

"Opowiedz mi o deszczu" Agnes Jaoui w kinach od 2 stycznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.