Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8617 miejsce

Oczyszczalnia ścieków znów zasmrodzi Stargard Szczeciński

Jak co roku w okresie letnim mieszkańcy Stargardu Szczecińskiego narażeni są okropny smród z oczyszczalni ścieków. Choć problem istnieje od wielu lat, do dziś nie został rozwiązany.

Pl. Wolności, Stargard Szczec. / Fot. Paweł MajchrzakMiesiące letnie to dla mieszkańców Stargardu Szczecińskiego prawdziwa katorga. Jej sprawcą już od wielu lat jest miejska oczyszczalnia ścieków. Dobiegający z niej smród jest niezwykle uciążliwy nie tylko dla dla mieszkańców pobliskich ulic, ale całego miasta: - Jest okropnie. Smród jest nieznośny. Nawet nie ma mowy o tym, żeby otworzyć okna w mieszkaniu, bo po prostu nie można wytrzymać. Nie rozumiem, czy tego problemu nie można jakoś rozwiązać? - żali się pani Janina, mieszkanka ul. Wojska Polskiego. W podobnym tonie wypowiadają się również inni. - Smród jest w całym mieście. Fetor unosi się również na Rynku Staromiejskim czy np. na osiedlu Zachód - opowiada pan Marek, taksówkarz.

Świadom problemu jest Maciej Lankiewicz z Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, który wskazuje na przyczyny takiego stanu. - [i]Problem odoru w Stargardzie związany z funkcjonowaniem miejskiej oczyszczalni ścieków wynika z rozwiązań technologicznych i wymuszonej prawem gospodarki osadowej - mówi.

Wyprodukowany ze ścieków osad składowany jest na świeżym powietrzu i leży tam nieco czasu, zanim trafi na pola. - Technologia przeróbki osadu nie przewiduje zamkniętych procesów stabilizacji, dlatego okresowo pojawiają się uciążliwości zapachowe na terenie miasta. Na bieżąco stosowane są środki dezodorujące w sytuacji pojawiania się uciążliwości odorowej, niestety działające z różną skutecznością - dodaje Lankiewicz.

Lankiewicz zapewnia, że już w przyszłym roku na terenie oczyszczalni powstanie instalacja, która zniweluje uciążliwy smród, a powstający ze ścieków osad przetwarzany będzie na kompost. Całkowity proces modernizacji oczyszczalni zakończy się w 2015 roku.

Wygląda na to, że w najbliższym czasie niemożliwe jest całkowite rozwiązanie problemu. Czy planowane na przyszły rok modernizacje choć odrobinę poprawią sytuację?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Taki smród musi działać dodatnio na rozwój szarych komórek. Miasto z liczbą około sto tysięcy mieszkańców nie może sobie z tym poradzić?! Tylko narzekać potrafią?! Nie ma żadnego doniesienia do prokuratora i sanepidu?! Oczywiście przesyłka podaną za potwierdzeniem?! No to niech dalej śmierdzi!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.