Facebook Google+ Twitter

Od 12 lat Polacy zmieniają anglojęzyczne podręczniki historii.

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-06-13 11:37

Już 12 rok z rzędu odbędzie się międzynarodowa Konferencja "Przywracanie zapomnianej historii". W tym roku ma ona na celu wprowadzenie zmian do anglojęzycznych podręczników historii w rozdziałach dotyczących Europy środkowo-Wschodniej.

XII Konferencja Przywracanie zapomnianej historii. Wyobrażenia o Europie Środkowo-Wschodniej w anglojęzycznych podręcznikach akademickich odbędzie się w dniach 14-28 czerwca 2014 r. Uczestniczyć w niej będzie ponad 25 specjalistów zajmujących się tematyką historii Europy, w tym również historią Polski i krajów byłego ZSRR. Gościem specjalnym będzie prof. Carol Symes, amerykańska uczona, absolwentka Harvardu, zajmująca się badaniem historii średniowiecznej Europy, współautorka podręcznika akademickiego Western Civilizations, ukazującego się w USA od 1943 r. To najbardziej znany w świecie podręcznik mówiący o europejskiej cywilizacji, czy jak sugeruje tytuł - cywilizacjach. Prof. Symes goszcząca na naszej Konferencji w ubiegłym roku, postanowiła w kolejnej, już dwudziestej edycji podręcznika dokonać analizy porównawczej polskiego gotyku, renesansu z zabytkami zachodniej Europy, wzbogacając tekst (po raz pierwszy) ilustracjami z Polski. W tym roku przyjeżdża, aby uzupełnić ubiegłoroczną dokumentację fotograficzną!

Ideą projektu jest wprowadzenie uzupełnień i korekt do anglojęzycznych podręczników historii przeznaczonych dla studentów i uczniów szkół średnich w odniesieniu do zapomnianej historii Rzeczypospolitej Obojga Narodów, XIX-XX-wiecznej historii ziem Rzeczypospolitej, jak też odrodzonego państwa polskiego. Podręczniki zachodnie najczęściej pomijają, albo wypaczają obraz historii, kultury i współczesności naszego kraju.

Fundacja Przestrzeni Obywatelskiej i Polityki Społecznej organizuje konferencję przy udziale tak znamienitych partnerów, jak Polska Akademia Umiejętności, Geogretown University, Muzeum Historii Polski, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Trybunał Konstytucyjny Republiki Litwy, Ossolineum we Lwowie oraz Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej.
Patronami medialnymi tegorocznej Konferencji są: Rzeczpospolita oraz TVP Historia.
Sponsorami tej edycji są między innymi: Fundacja PZU, Bank Zachodni WBK, Fundacja Kronenberga, Fundusz Wyszehradzki, Wojewoda Mazowiecki, producent kosmetyków Tołpa, a także Prezydenci miast: Krakowa, Zamościa i Lublina.

Seminarium rozpocznie się w Krakowie, gdzie uczestnicy spędzą 4 dni dyskutując nad monografiami naukowymi:
1. German Occupation of Poland in World War One napisaną przez prof. Jesse Kaufmana, edytor: Harvard University Press;przez
2. Historia Ukrainy Oresta Subtelnego, 3 wydanie doprowadzone do czasów współczesnych; edytor: University of Toronto Press;
3. Central & East European Politics: From Communism to Democracy pod redakcją prof. Curry i prof. Wolchik, traktującą między innymi o roli kobiet we współczesnym świecie;
4. Nowa Huta: Contesting the Past in a Model Socialist Town polskiej uczonej Kingi Poźniak, która ukaże się w poważnym wydawnictwie uniwersyteckim University of Pittsburgh Press.
Piątego dnia uczestnicy konferencji udadzą się w podróż do Lwowa, gdzie dogłębnie omówią wspomnianą Historię Ukrainy – jej przeszłość, a zwłaszcza obecne czasy.

Po powrocie do Polski, poznaniu historii Zamościa i Lublina, uczestnicy będą w Warszawie debatować nad tekstem: Central Europe: Continuities & Transformation, 1900–2000 (University of Toronto Press), w której to publikacji autorzy pokusili się o szerokie porównanie Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej sprzed I Wojny Światowej z Europą powojenną. Praca zbiorowa Europe Today: A Twenty–first Century Introduction jest swoistym wprowadzeniem do najnowszej historii Europy – ma na celu przybliżenie historii poszczególnych państw leżących w Europie Środkowej i Wschodniej, ale również historię Unii Europejskiej wraz z jej sukcesami i problemami. Wydawcą jest znakomity dom wydawniczy: Rowman & Littlefield Publishers, przez którego wydawane podręczniki akademickie były przedmiotem debat poprzednich konferencji.

Podczas dwudniowej wyprawy do Wilna, uczestnicy Konferencji będą obradować nad monografią: Vilna–Wilno–Vilnius: Biography of Multicultural City: 1795-2000, (Northern Illinois University Press), autorstwa prof. Theodore Weeksa. Pozycja ta wywołuje wielkie zainteresowanie, szczególnie wśród Litwinow, Polaków, Żydów, Białorusinów i Rosjan.
Na zakończenie Konferencji, 27 czerwca 2014 r., po podsumowaniu wszystkich dyskusji i zaplanowaniu działań na kolejną, XIII Konferencję, odbędzie się uroczysta kolacja na zaproszenie dr Bogusława Winida, podsekretarza stanu ds. polityki bezpieczeństwa w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
(Anna Leszczyńska)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.