Facebook Google+ Twitter

Od 1 marca w Krakowie trudniej będzie o lekarza w nocy

Od 1 marca trudniej będzie o lekarza w nocy. Obecnie w Krakowie dyżury nocne i świąteczne pełni 14 przychodni. Od 1 marca będzie ich tylko 9.

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia jednak, że nie będzie to miało wpływu na pogorszenie dostępności do lekarza. Jak informuje Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału NFZ:
"Jeden lekarz i jedna pielęgniarka będą przypadać na jednego pacjenta; będzie tak samo jak teraz" - donosi polskalokalna.pl.

Podobno nie zmienią się także zasady dotyczące zamawiania wizyt domowych. Możliwe będą tylko w sytuacjach wyjątkowych i koniecznych.

Termin wejścia w życie tych zmian wynika ze zmian ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

"Do tej pory w przypadku nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej to placówka podstawowej opieki zdrowotnej, w której leczył się pacjent, zapewniała opiekę od godz. 18- tej, do godz. 8 rano następnego dnia, w weekendy i dni wolne od pracy. Jeśli nie miała takich możliwości, podpisywała umowę na podwykonawstwo w tym zakresie i tam kierowała swych pacjentów"
wyjaśnia Aleksandra Kwiecień.

Dodaje też, że od 2 marca pacjent będzie miał możliwości wyboru placówki opieki nocnej. Nie będzie ściśle przypisany do rejonu, w którym mieszka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.