Facebook Google+ Twitter

Od 1 października strzyżenie może być tańsze

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-19 16:23

Od 1 października ma obowiązywać niższy VAT dla usług fryzjerskich, szewskich, krawieckich oraz naprawy rowerów. Komisja Europejska zgodziła się na obniżkę stawki z 22 proc. do 7 proc. Rozporządzenie ministra finansów jest już gotowe.

Płacić podatek VAT powinni wszyscy, a tak nie jest – twierdzi mistrz fryzjerski Józef Dreinert. Bogdan KułakowskiTysiące podpisów

Interpelację do ministra finansów w sprawie mniejszego VAT-u na usługi fryzjerskie zgłaszał poseł PiS Michał Wójcik, związany z Izbą Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach. W województwie śląskim z początkiem roku zebrał 2 tysiące podpisów fryzjerów popierających konieczność zmniejszenia podatku. – Obecna stawka to spore obciążenie dla rzemieślników – uzasadnia poseł.


Czy ulga w podatku przełoży się na mniejsze ceny u fryzjera?

– Na razie trudno powiedzieć, nie ma ostatecznej decyzji – mówi Józef Dreinert z branży fryzjerskiej. – Płacić podatek VAT powinni wszyscy, a tak nie jest. Aby konkurować na rynku, musiałem w ostatnich latach wzrost kosztów pokrywać z własnej kieszeni. Teraz złapię jakiś oddech.

Szacuje się, że 50-60 proc. fryzjerów płaci podatek VAT. Pozostali wykazują mniejsze obroty, bądź w ogóle pracują "na czarno". Fryzjerów na rynku jest naprawdę dużo.

Zgoda Komisji

Szacuje się, że z powodu zmian podatku VAT wpływy do budżetu zmniejszą się od 120 do 200 mln zł, ale mają na tym zyskać i przedsiębiorcy, i klienci. Niższy podatek niewątpliwie powinien skutkować niższymi cenami usług, zwłaszcza u fryzjera, gdzie w ostatnich latach drożeje niemal wszystko.

Komisja Europejska zgodziła się na niższy podatek od tzw. usług pracochłonnych, czyli wymagających dużego nakładu pracy, nie tylko w Polsce, także w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Grecji, Hiszpanii, Finlandii, Francji, na Węgrzech, we Włoszech, Luksemburgu, na Litwie, Malcie, w Holandii, Portugalii, Słowenii i Wielkiej Brytanii. Przedłużyła do końca 2010 roku możliwość stosowania obniżonych stawek, jednak nie mogą one być mniejsze niż 5 procent.


Zdaniem eksperta

Michał Wójcik, poseł

Moim zdaniem obniżka stawki VAT może być skuteczną bronią w walce z szarą strefą, która jest problemem w branży fryzjerskiej. Wielu przedsiębiorców zechce się teraz zapewne ujawnić i pracować legalnie. Należy też oczekiwać obniżki ceny usługi, co powinno ucieszyć klientów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Jestem w 100 % pewny że ceny usług napewno nie zostana obniżone, wszyscy zdążyli się juz przyzwyczaic do nowych cen a obnizenie stawki vat o 15 % bedzie dodatkowym zyskiem dla prowadzących interes. Tylko konkurencja wymusza obnizkę cen.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardzo dobrze, że w końcu obniżą podatki Vat na te usługi. Przecież każdy musi z czegoś żyć. Nawet fryzjerzy muszą żyć. Przecież im nikt tak nie da z marszu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.