Facebook Google+ Twitter

Od 1 stycznia koniec RMUA. Do lekarza tylko z numerem PESEL

  • Ewa Bo
  • Data dodania: 2013-01-01 10:27

Z dniem 1 stycznia wchodzi w życie system eWUŚ, czyli elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców. Umożliwia ona natychmiastowe potwierdzenie prawa do bezpłatnego leczenia.

Dotychczas idąc do przychodni czy szpitala, by zostać przyjętym, trzeba było mieć ze sobą aktualny druk RMUA, potwierdzający odprowadzanie składek zdrowotnych przez pracodawcę. Od 1 stycznia wystarczy podać numer PESEL i okazać dokument potwierdzający tożsamość. Za dzieci do trzech miesięcy, które nie posiadają jeszcze numeru PESEL, rodzice podają własny.

Podczas rejestracji do systemu zostanie wprowadzony nasz PESEL i wówczas eWUŚ odpowie, czy mamy prawo do bezpłatnego leczenia. Jeżeli odpowiedź będzie pozytywna, rejestratorka zobaczy na ekranie nasze dane w kolorze zielonym, gdy negatywna - w czerwonym.

Jeśli zaistnieje sytuacja, że będziemy ubezpieczeni, a system tego nie pokaże, należy wówczas napisać oświadczenie, w którym poinformujemy, że mamy prawo do ubezpieczenia (Ministerstwo Zdrowia przygotowało dwa wzory: osobny dla pacjenta, inny dla opiekuna, np. rodzica dziecka). Jeżeli napiszemy nieprawdę, to NFZ zażąda zwrotu pieniędzy za leki kupione ze zniżką lub leczenie w szpitalu (naliczając odsetki przy nieterminowej zapłacie).

Na wszelki wypadek warto więc wziąć z sobą (jak dotychczas) z zakładu pracy druk RMUA. Osoby pobierające rentę lub emeryturę mogą okazać najnowszy odcinek pobieranego świadczenia albo legitymację ZUS-owską.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.