Facebook Google+ Twitter

Od 1 stycznia płaca minimalna będzie wyższa

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-09-14 13:38

Rząd wydał rozporządzenie, zwiększające płacę minimalną. Najniższe wynagrodzenie wzrośnie od stycznia 2007 roku z obecnych 899,10 zł do 936 złotych. Na taki wzrost nie godzili się ani związkowcy, ani pracodawcy. Rząd zadecydował więc sam.

[plik 0 lewa]
Wbrew pozorom, najbardziej zyskają na tym nie tyle najsłabiej zarabiający, ale na przykład radni lub urzędnicy zasiadający w różnych radach i innych gremiach, których wynagrodzenie liczone jest od wielokrotności płacy minimalnej.

Gonienie Portugalii

Jeżeli wzrost gospodarczy i wzrost wydajności pracy będą rosły tak, jak dotychczas, to można się spodziewać, że za 8-10 lat możemy osiągnąć płace na poziomie Portugalii. Dziś zarabia się tam dwukrotnie więcej niż w Polsce. Wyrównanie naszego poziomu płac z europejskim - a i w samej Unii różnice w poziomach wynagrodzeń są widoczne - nie przebiegnie szybko. Trzymanie złotówki w ryzach, by inflacja nie skoczyła, nie rokuje dobrze Polakom słabo zarabiającym.

Od kilku lat związki zawodowe chcą dać więcej, a pracodawcy mniej. Trudno im osiągnąć porozumienie - tak było i tym razem. Na forum Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych nie doszło do ustalenia wysokości minimalnego wynagrodzenia. W tej sytuacji - jak podało Centrum Informacyjne Rządu - "Rada Ministrów wydała rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2007 r., przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej. Podwyższenie kwoty wynika m.in. z uwzględnienia przyszłorocznej inflacji oraz wzrostu PKB".

Wyższe diety

Nie zmieniana od roku najniższa płaca minimalna wzrośnie od stycznia o kilkadziesiąt złotych. Krytycy podnoszenia takiej płacy mówią, że manewr ten przyczyni się do wzrostu bezrobocia oraz uszczuplenia i tak chudego budżetu państwa. Podnoszenie płacy minimalnej skutkuje nie tylko wyższymi wydatkami pracodawców na płace, ale również na składki ZUS i podatki. Dlatego pracodawcy nie chcą ponosić coraz wyższych kosztów. Podnoszenie płacy minimalnej wiele osób uważa za nieracjonalne. – Wzrost płacy minimalnej o 10 zł kosztuje rocznie budżet państwa około 60 mln zł - oszacował wiceminister pracy przed paroma laty, Piotr Kołodziejczyk.
PT


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dlaczego pielęgniarki nie mają zarobków związanych ze średnią, a urzędnicy mają? Czy nowy Lenin jest już na świecie? Przecież wyzysk jednych przez drugich jest tak widoczny, że trzeba być ślepcem, aby tego nie widzieć! Sądy, prawnicy, etycy, ministrowie finansów - gdzie oni? Przecież nasze państwo nie jest rządzone przez etyków finansowych. Żadnych etyków chyba nie ma w rządzie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.