Facebook Google+ Twitter

Od A do F, czyli beztroska alfabetycznie skazywanych na śmierć

Nieuwaga, beztroska i brawura sprzyjają tragediom, zarówno drogowym, jak i kolejowym. Statystyki są nieubłagane i jednoznacznie wskazują na wzrost liczby wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych. Zapewne winnych jest wielu, lecz życie jedno.

Niestrzeżony przejazd kolejowy kategorii D na drodze powiatowej 2539G Czarne-Sierpowo-Buszkowo. / Fot. Piotr Zabrocki z CzarnegoW Polsce przejazdy kolejowo-drogowe podzielone są według kategorii od A do F.
Jest to oficjalna kwalifikacja podawana przez Ministerstwo Infrastruktury. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie smutna statystyka. Najbardziej niebezpieczne są przejazdy bez urządzeń sterowanych ruchem, czyli tak zwane niestrzeżone - kategorii D, a tych w Polsce jest najwięcej, bo aż 10 165. W 2008 roku na trasach sieci kolejowej zarządzanej przez PKP Linie Kolejowe S.A. doszło do 226 wypadków właśnie na przejazdach kolejowo-drogowych. Śmierć poniosło 40 osób, natomiast rannych zostało 86 (dane za: www.bezpieczny-przejazd.pl).

Cyklicznie podejmowane są akcje, których celem jest uświadamianie niebezpieczeństw, wynikających z korzystania z niestrzeżonych przejazdów kolejowych. Przykładem może być
akcja: "Bezpieczny przejazd. Zatrzymaj się i żyj!". Jednak jest wiele miejsc w Polsce, gdzie ta akcja nie dociera, a przykładem może być jedna z miejscowości województwa pomorskiego.
W Czarnem na przejeździe kolejowym kategorii D przy ulicy Leśnej nic się nie zmienia od wielu lat.

Zmieniło się tylko to, że kiedyś był to przejazd kategorii A - przejazd strzeżony, a teraz natomiast jest kategorii D. Zapewne względy oszczędnościowe spowodowały, że użytkownicy drogi powiatowej 2539 G (Czarne-Sierpowo-Buszkowo) skazani są na bliskie spotkania I stopnia z lokomotywą, oczywiście wtedy, gdy nie zachowają szczególnej ostrożności. Miejsce to ma też mroczną historię. Właśnie na tym przejeździe doszło do tragicznego wypadku. Zginął czterdziestoletni kierowca i jego o sześć lat starsza żona. Rodzina wracała z przysięgi syna. Na tej trasie kursują pociągi relacji Chojnice-Czarne-Szczecinek-Chojnice, a w sezonie wakacyjnym Lublin-Warszawa-Kołobrzeg-Lublin. Liczne interpelacje składane na ręce burmistrza nie przynoszą żadnych działań właściciela przejazdu, czyli spółki PKP.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.