Facebook Google+ Twitter

Od czerwca wyższe mandaty za parkowanie

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2008-05-13 07:49

Policja wprowadziła zmiany w taryfikatorze mandatów, które wejdą w życie już w przyszłym miesiącu. Kierowcy więcej zapłacą m.in. za parkowanie na miejscu dla osoby niepełnosprawnej czy przejeżdżanie skrzyżowań na czerwonym świetle - to jedne z najczęściej popełnianych w Łodzi wykroczeń.

 / Fot. Express Ilustrowany- Korekta taryfikatora jest konieczna, ponieważ w ostatnich latach zmieniały się warunki jazdy, pojawiały się nowe przepisy, niektóre zmodyfikowano - mówi mł. insp. Mariusz Wasiak z Komendy Głównej Policji. - Jeszcze większe zmiany czekają kierowców, jeśli chodzi o punkty karne. Nastąpią jednak później, na razie nie mogę podać szczegółów.

Za parkowanie na tzw. kopercie mandat wyniesie od 300 zł do 500 zł - do tej pory były to widełki między 50 zł a 500 zł. Aż 10-krotnie - z 20 do 200 zł - podniesiono dolną granicę widełek za przejechanie skrzyżowania na czerwonym świetle. Przyłapany na tym kierowca zapłaci mandat w wysokości od 200 zł do 500 zł.

- Widełki są potrzebne, ponieważ dzięki nim policjant ma możliwość brania pod uwagę okoliczności danego wykroczenia, np. pory dnia, miejsca, czy nawet zasobności portfela - mówi Wojciech Milecki z łódzkiej drogówki. - Inaczej traktuje się rencistę czy emeryta, a inaczej osobę majętną, dla której nawet kilkusetzłotowy mandat nie jest wielkim wydatkiem.

Komenda Główna przygotowuje również zmiany w taryfikatorze punktowym. Kierowcy będą musieli jeździć ostrożniej, ponieważ liczba punktów za wykroczenia wzrośnie. - Zaostrzamy przepisy, by kierowcy byli bardziej rozważni - mówi mł. insp. Wasiak. - Dziś jeszcze za wcześnie, by mówić o konkretach. Będą jednak wykroczenia, za które liczba punktów może się podwoić.

Łagodniej mogą być natomiast traktowani piesi, którzy, przyłapani na przechodzeniu przez jezdnię jezdni na czerwonym świetle, będą karani mandatami od 50 do 250 zł - do tej pory obowiązywała tylko ta druga stawka.

***
Od początku roku do końca kwietnia 94 łódzkich kierowców przekroczyło liczbę 24 pkt. karnych (w całym ub.r. podobnych przypadków było ponad 200). Kierowcy ci muszą ponownie zdawać egzamin na prawo jazdy. Policjanci kierują ich również na badania psychologiczne.

Najczęściej popełniane przez łódzkich kierowców wykroczenia to: przejeżdżanie skrzyżowań na czerwonym świetle, parkowanie w miejscach niedozwolonych, przekraczanie prędkości i przejeżdżanie ciągłych linii. (tj)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

punkt widzenia zależy od puntu siedzenia :))
Swoją drogą, jeżdżę dużo autem, prywatnym i służbowym - i jednak bardziej drażni mnie głupota kierowców

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bonar, racja - odnośnie Twojej ostatniej wypowiedzi...
Jednak boli mnie nadal fakt, że święte krowy mają mieć lepiej a codziennie
trąbie jak oszalała na spacerowiczów "na czerwonym" i inne takie...
Mniej widać źle zaparkowanych aut niż ludzi bez mózgów, dzięki którym
za kółkiem mam stany przedzawałowe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Policjanci przechodzą na początku służby szkolenie które ogólnie przygotowuje ich do pracy w policji, tam się dowiadują jak i za co stawiać mandaty :)))

Poza tym posiadanie prawa jazdy nie gwarantuje znajomości przepisów. Znajomość przepisów nie gwarantuje prawa jazdy. A przede wszystkim posiadanie prawa jazdy nie upoważnia nikogo, nawet policjanta do wystawienia mandatu :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gosia, zgadzam się pieszym świętym krowom też :))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bogusław, a co ma piernik do wiatraka? Postudiuj trochę przepisy a dowiesz się że mandat za parkowanie może dać Ci nawet policjant z wydziału kadr. Policjant to policjant. Strzeż się nawet tych w cywilu :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

PIESZYM TEŻ PODNIEŚCIE MANDATY !!!!!!!!!!!!!!!
łażą jak święte krowy !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

zamiast podwyżek mandatów proponowałbym zwiększenie skuteczności działań policji, ile razy policjanci mijaja obojętnie nieprawidłowo zaparkowane pojazdy? Ja takie sceny widuję dość często

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.