Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31009 miejsce

Od dwóch lat w Polsce spada liczba wolontariuszy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-04 15:57

W ostatnim roku tylko 11 procent Polaków poświęciło swój czas na bezpłatną pracę na rzecz innych - wynika z badania, przeprowadzonego w listopadzie przez Stowarzyszenie Klon - Jawor.

Marta Gumkowska ze Stowarzyszenia podkreśla, że jeszcze trzy lata temu wolontariuszy było dwukrotnie więcej. Stanowili ponad 23 procent społeczeństwa. Zdaniem socjolożki można już mówić o kryzysie wolontariatu w Polsce, co potwierdzają również inne, wcześniejsze badania socjologiczne.
Marta Gumowska powiedziała, że osoby, które decydują się na nieodpłatną pracę na rzecz innych, chętniej biorą udział w akcjach, niż w długotrwałych działaniach, które wymagają wytrwałości i głębszego zaangażowania. Z badań wynika, że większość wolontariuszy poświęca na swoją pracę mniej niż 15 godzin rocznie. Osób, które poświęcają więcej niż 50 godzin w roku jest około 15 procent pośród wszystkich wolontariuszy.

Wolontariusze są bardzo potrzebni i oczekiwani. Bez ich pracy trudno sobie wyobrazić normalne funkcjonowanie szpitali dziecięcych, świetlic socjoterapeutycznych czy organizacji charytatywnych.

Jutro przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Centra Wolontariatu w całej Polsce będą przybliżać zainteresowanym szczegóły pracy oraz zasady działania wolontariatu. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.wolontariat.org.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.