Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7804 miejsce

Od dziesięciu lat nie ma z nami "Magika" Piotra Łuszcza

Jeden z najlepszych raperów polskiej sceny hip-hopowej, dał się poznać jako jeden z trzech członków grupy Kaliber 44, współtworzył także niezapomnianą Paktofonikę. Piotr Łuszcz zmarł 26 grudnia 2000 roku.

Grób Piotra Łuszcza. Fot. public domain / Fot. LajsikonikArtysta znany pod pseudonimami: Magik, Mag, Psychotata, Zmazik żył i tworzył w Katowicach. Rapem zainteresował się już w podstawówce, wtedy powstawały pierwsze, często nieudolne teksty. W 1993 roku powstał Kaliber 44, do którego należeli także Dab (Marcin Marten) oraz Joka (Michał Marten). Ich pierwsza płyta, Księga tajemnicza. Prolog, prezentująca styl hardcore psychorap, ukazała się w 1996 roku (50 tysięcy sprzedanych egzemplarzy w ciągu pół roku). Następna, W 63 minuty dookoła świata z 1998 roku, mimo że utrzymana w zupełnie innym klimacie, także zdobyła duże uznanie.

Z powodu nieporozumień wewnątrz grupy, Magik odszedł z Kalibra. Związał się muzycznie z Rahimem (Sebastianem Salbertem) oraz Fokusem (Wojciechem Alszerem), tworząc Paktofonikę. W grudniu 2000 roku na rynku muzycznym pojawił się krążek Kinematografia, zawierający utwór Jestem Bogiem, który szybko zrobił furorę na listach przebojów. Niestety, kilka dni po ukazaniu się albumu, Magik zdecydował się na dramatyczny czyn - wyskoczył z okna swojego mieszkania na Bogucicach. Zmarł w szpitalu. Żył tylko 22 lata. Jego śmierć jest stratą nie tylko dla fanów hip-hopu. Zostawił żonę Justynę oraz synka Filipa.

Utwory takie jak: Jestem Bogiem, Plus i minus, Nowiny czy Chwile ulotne na zawsze pozostaną w pamięci.


W kwietniu 2002 roku Paktofonika otrzymała nagrodę Fryderyka za najlepszy album hip-hopowy 2001 roku. Tego samego roku we wrześniu, ukazała się druga płyta Paktofoniki Archiwum Kinematografii, na której znalazły się utwory nagrane przed śmiercią Magika oraz kilka innych, dogranych później. Grupa zakończyła oficjalnie działalność pożegnalnym koncertem w katowickim „Spodku” 21 marca 2003 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.