Facebook Google+ Twitter

Od dziś Czesi podróżują do USA bez wiz

Od dziś nasi południowi sąsiedzi podróżują do USA bez wiz. Z Pragi wyleciał dziś pierwszy "bezwizowy" samolot do Nowego Jorku. W historyczną podróż udali się wicepremier Czech Alexandr Vondra i minister spraw wewnętrznych Ivan Langer.

A w polskaiej stolicy po amerykańskie wizy wciąż ustawiają się kolejki chętnych... / Fot. Mateusz Wróblewski/PolskapresseW połowie października amerykański prezydent George W. Bush ogłosił zniesienie wymogu wizowego przy wjeździe do USA dla obywateli siedmiu krajów: Litwy, Łotwy, Estonii, Węgier, Republiki Czeskiej, Słowacji i Korei Południowej. Od Czechów władze amerykańskie wymagają od dziś jedynie rejestracji i paszportów biometrycznych.

Turystom, chcącym odwiedzić Amerykę, pozostał obowiązek rejestracji w systemie ESTA (Electronic System for Travel Authorisation). W przeciwieństwie do wiz rejestracja jest darmowa i wymaga się jej na 72 godziny przed wyjazdem. W systemie podaje się szereg danych osobowych oraz cel wizyty w USA. Turyści w USA mogą legalnie przebywać przez 90 dni.

Kiedy przyjdzie kolej na zniesienie wiz dla Polaków? W przypadku Czechów decydowało spełnienie wymogu zejścia poniżej progu 10 proc. odmów wiz wnioskującym o nie obywatelom danego państwa. Polska nadal ma większy odsetek odmów, choć znacznie zmniejszył się on w ostatnich latach i w tym roku wyniesie około 22 proc.

- Gdybyście mieli 12 albo 13 proc., może byśmy jakoś was do programu wcisnęli - powiedział "Gazecie Wyborczej" anonimowo amerykański urzędnik. Przy ponad 20 proc. nie daje wam na razie szans - dodał.

Źródło: tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Główne powody dla których Polakom odmawia sie wiz to wysoki procent odrzucanych podań o wizy, 22 proc. jak podano w tekście i spora grupa obywateli polskich, którzy mieszkają w Stanach nielegalnie. Czyli to nie Amerykanie nie chcą nam znieść obowiązku wizowego, to my sami blokujemy sobie do nich dostęp. I nic tu nie pomoże nowy prezydent i większość Demokratów w Kongresie - na marginesie, to właśnie amerykański parlament o tym decyduje, a nie prezydent.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy ktoś wie, jakie są główne powody odmawiania Polakom wiz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Od Czechów władze amerykańskie wymagają od dziś ...
jedynie rejestracji i paszportów biometrycznych." hahaha
A dobrze im tak, sami tego chcieli :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.