Facebook Google+ Twitter

Od dziś jazda rowerem pod wpływem alkoholu to wykroczenie, nie przestępstwo

Kradzież poniżej 400 zł nie będzie przestępstwem, a pijany rowerzysta popełni jedynie wykroczenie - to zmiany jakie wchodzą w życie w Kodeksie karnym i Kodeksie wykroczeń od dnia 9 listopada 2013 roku.

Od jutra zmiany w prawie / Fot. Damian WiszowatyPrzepisy o granicznej wysokości przestępstwa praz wykroczenia nie zmieniały się od osiemnastu lat. Jest więc to rewolucja w Kodeksie karnym i wykroczeń.

Dotychczas prowadzenie roweru w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających było przestępstwem. Kodeks przewidywał za taki czyn karę grzywny, przez ograniczenie wolności, kończąc na pozbawieniu wolności do jednego roku. Dodatkowo na winnego nakładany był zakaz prowadzenia wszystkich pojazdów, bądź pewnego rodzaju.

Od jutra przepis o prowadzeniu pojazdów niemechanicznych zostanie wykreślony z Kodeksu karnego i przeniesiony do Kodeksu wykroczeń. Sprawcy mogą liczyć na łagodniejszą karę, która przewiduje areszt do 30 dni lub grzywnę od 50 do nawet 5000 złotych. Sąd nie będzie mieć obowiązku nałożenia zakazu na prowadzenie pojazdów niemechanicznych.

Rowerzyści, którzy obecnie odbywają karę pozbawienia wolności, a trwa ona dłużej niż 30 dni, zostaną oni zwolnieni.

Przestępstwo od 400 złotych

Nowelizacja przepisów zmienia także graniczną kwotę pieniężną, która decyduje o kwalifikacji czynu. Do dnia dzisiejszego kradzież za kwotę powyżej 250 złotych była kwalifikowana jako przestępstwo. Od 9 listopada kwota ta wynosić będzie 1/4 minimalnego wynagrodzenia w Polsce. Będzie to zatem 400 złotych.

Kradzież poniżej tej kwoty będzie traktowana jako wykroczenie.

Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 27 września 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2013 poz. 1247).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.