Facebook Google+ Twitter

Od dzisiaj Polska ma nowego świętego - Szymona z Lipnicy

Dzisiaj Benedykt XVI kanonizował Szymona z Lipnicy Murowanej (diecezja tarnowska). Tym samym w księdze świętych znalazł się kolejny Polak. Do Watykanu udał się m.in. tarnowski biskup Wiktor Skworc. Lipnicę Murowaną warto odwiedzić....

Obraz przedstawiający Szymona z Lipnicy, wywieszony na bazylice św. Piotra w Watykanie 3 bm. Szymon z Lipnicy jest jednym z czworga nowych śwętych kanonizowanych 3 bm. przez papieża Benedykta XVI.  / Fot. PAP/EPA/DANILO SCHIAVELLACzęsto gdy turyści odwiedzający Kraków czy Tarnów mają więcej czasu, kierują się na południe. Z trasy Bochnia - Tarnów można na wysokości Brzeska skręcić w kierunku Nowego Sącza i w połowie tej trasy - odbić w prawo - do Lipnicy Murowanej. Miejscowość tę warto odwiedzić nie tylko ze względu na drewniany kościół św. Leonarda wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO oraz uroczą okolicę (np. w kierunku Żegociny). Tutaj odbywa się co roku w Niedzielę Palmową konkurs palm. Najwyższe z nich mają ok. 30 metrów wysokości.

Od dzisiaj Lipnica Murowana ma też swojego świętego - Szymona. Papież Benedykt XVI kanonizował dziś w Watykanie, w obecności biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca oraz lokalnych władz - urodzonego ok. roku 1435 w Lipnicy Murowanej Szymona. W roku 1954 Szymon przeprowadził się do Krakowa i rozpoczął studia na tamtejszej Akademii. Trzy lata później wstąpił do klasztoru pod wezwaniem św. Bernardyna na Stradomiu. W roku 1465 Szymon z Lipnicy przyjął święcenia kapłańskie i przeprowadził się do Tarnowa, gdzie był przełożonym klasztornym. Następnie wrócił do Krakowa, gdzie zasłynął jako świetny kaznodzieja. Zmarł 18.07.1482 roku w czasie epidemii cholery w Krakowie, niosąc pomoc chorym.

Dzisiejsza kanonizacja Szymona z Lipnicy przez Benedykta XVI ma zapewne dla diecezji tarnowskiej nie tylko znaczenie czysto religijne. Mieszkańcy tego regionu czują się na pewno wyróżnieni w jakiś sposób. Nie sposób też nie brać pod uwagę wymiaru promocyjnego tego ważnego dla Lipnicy Murowanej wydarzenia. Miejscowość ta jest już od lat słynna jako stolica polskiej palmy. W Niedzielę Palmową odwiedzają ją tysiące turystów nie tylko z całej Małopolski. Nieco dalej na południe położona Limanowa czy Żegocina są także od wielu już lat magnesem turystycznym.

Święty Szymon z Lipnicy Murowanej zapewne od dzisiaj jeszcze częściej będzie spoglądał na swą rodzinną miejscowość, "promując" ją nie tylko tam u góry.

Patrz także:
Tarnów - czy można wypromować Polskę powiatową?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ciekawym elementem jest belka podtrzymująca ołtarz od tyłu w lokalnym (notabene b. urokliwym) kościółku. Wg przekazów jest to dawna rzeźba Świętowita (której niestety ktoś kiedyś ociosał twarze). http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/Kosciol_sw._Leonarda_w_Lipnicy_Murowanej_-_Swiatowit_13.08.08_p3.jpg

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Kończ Waść, wstydu oszczędź"..... jak powiada również minister wykształcony. Nabożeństwa niedzielnego z państwa Watykan waść nie słuchasz.
Radio Zet podało o świcie, że do Lipnicy ciągną tabuny pragnacych się tam osiedlić - na stałe lub letniskowo. Lipnica zyskuje na znaczeniu i niewatpliwym splendorze.
Aliści - mając coraz więcej świętych, mamy coraz mniej normalnych. Wide - wczorajsza "Uwaga" TVN.
Popraw się Mirku! !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gdyby nie Marek, to bym nie wiedział. Nigdzie tego nie wyczytałem. Ciekawe, czy imię Szymon zyska na popularności? A może z powodu Majewskiego? +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.