Facebook Google+ Twitter

Od gokarta do Formuły 1

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-08-09 12:24

Sukces, sława i splendor. Połączenie pracy, rozrywki i wielkich pieniędzy. Ogromna prędkość nagradzana szampanem i wywiadami. Kim trzeba zostać, żeby wieść takie życie? Mistrzem Formuły 1. Jak to zrobić? Wystarczy wziąć pod uwagę trzy aspekty.

Zacznij młodo i pnij się w górę


Sebastian Vettel zaczął od kartingu w wieku 8 lat, Robert Kubica jeździł już jako 6-latek, a Schumacher ścigał się już jako 4-letni brzdąc. Ciężko o kierowcę F1, który zacząłby karierę później niż przed 10 rokiem życia. Wynika to z elitarności rozgrywek, dostają się tylko najlepsi, którzy wcześniej przebyli całą drugą drogę przez rozgrywki niższej klasy. Mistrzowie zawodów kartingowych, triumfatorzy serii GP3, GP2, Formula Super 2000 – najlepsi z najlepszych. Od najmłodszych lat trzeba wykazywać się umiejętnościami i talentem, które później będziemy podziwiać przez lata.

Czy istnieją sposoby, aby to obejść? Istnieją oczywiście wyjątki od reguły. Mark Webber pierwszy raz do gokarta wsiadł w wieku 14 lat, a Witalij Petrov 3 lata później. Nic jednak nie zastąpi talentu i determinacji, które ma się niezależnie od metryki.

Wszechstronne przygotowanie


Istnieją liczne programy skierowane do młodych kierowców. Red Bull, Toyota, Renault, Ferrari czy Mercedes – oni wszyscy inwestują w talenty, o ile te rzeczywiście mają czym się wykazać. Główne zespoły właśnie stąd mają swoich obecnych mistrzów. Obecny mistrz Formuły 1 Vettel czy mistrz z 2008 roku Lewis Hamilton są właśnie „absolwentami” takich akademii.

Schumacher, jeden z najlepszych (jeśli nie najlepszy) kierowca w historii Formuły 1, rozumiał znaczenie przygotowania i wszechstronnego przygotowania. Serie kartingowe w Niemczech i Europie, Formula 3, japońska Formula 3000, Formula Ford, seria touring car – to wszystko, w ramach programu dla młodych kierowców McLarena, zapewniło mu później liczne sukcesy.
(Michał Jędrasiak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.