Facebook Google+ Twitter

Od historii nie ma ucieczki

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2007-04-20 20:58

Rozmowa z Grzegorzem Braunem, wrocławskim reżyserem. To on powiedział w Polskim Radiu Wrocław, że językoznawca prof. Jan Miodek współpracował ze służbami specjalnymi PRL.

- Oglądał Pan swoją teczkę w IPN-ie?
– Coś takiego jak „moja teczka” nie istnieje. Pojawiam się w dokumentach dotyczących różnych spraw, między innymi mojego ojca, który był inwigilowany przez całe swoje życie, nie tylko zawodowe. Ojciec otrzymał status pokrzywdzonego, podobnie jak ja.

- Dlaczego sięgnął Pan do akt zgromadzonych w IPN-ie?

– Interesuję się historią najnowszą. Zresztą, nawet jeśli sami się nią nie interesujemy, to historia i polityka zainteresują się w końcu nami. Ze zdumieniem słucham czasem wypowiedzi badaczy, którzy zapewniają, że nigdy nie pójdą do archiwów Instytutu Pamięci Narodowej. To tak, jakby wrocławski naukowiec powiedział, że jego noga nie postanie w Bibliotece Uniwersyteckiej, bo on będzie jedynie korzystał ze zbiorów Ossolineum.

- Co Panem najbardziej wstrząsnęło podczas czytania akt?
– Jeśli ktoś jest świadomy, na jakim świecie żyje, trudno by przeżywał cały czas wstrząsy. Akta potwierdzają jedynie to, co przedtem było w sferze przypuszczeń opartych na zdrowym rozsądku . Ale dzięki ich lekturze dowiedziałem się o wielu wspaniałych ludziach, którzy dali sobie radę w trudnych, czasami wręcz tragicznych sytuacjach. Potrafili zachować się godnie i służyć Polsce. Czasami dokumenty zgromadzone w IPN-ie to jedyne źródło wiedzy o nich.

- SB miało duży wpływ na środowiska artystyczne?

– Krótka odpowiedź brzmi: tak. Dłuższa jest nieco bardziej skomplikowana. Trzeba pamiętać, że rządząca nami Polska Zjednoczona Partia Robotnicza chciała mieć wpływ na każdą dziedzinę życia – zawodowego i prywatnego. A jednym z narzędzi, których używała, była tajna policja.

- Czy zamierza Pan nakręcić film o wpływie SB na artystów?
– Szukam bohatera. W aktach znalazłem wiele ciekawych postaci, interesujących wątków, ale nie mam głównego bohatera. Osoby, wokół której mógłbym zbudować historię opisującą tamtą rzeczywistość.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.