Facebook Google+ Twitter

Od "Jednego okienka' do "Zera okienek"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-01 22:33

Działający od dziś program "Jedno okienko" to, jak zapowiada wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld, okres przejściowy. Ostatecznym celem jest "Zero okienka", czyli wprowadzenie formy elektronicznej jako podstawowego sposobu komunikacji między urzędami a przedsiębiorcami.

Ministerstwo obiecuje redukcję okienek do zera w dwa lata. Pierwszym krokiem do osiągnięcia tego punktu mają być specjalne punkty kontaktowe dla przedsiębiorców. które zostaną otwarte od następnego roku. - Będą to takie miejsca, w których przedsiębiorcy będą mogli dowiadywać się i załatwiać swoje sprawy, głównie w formie elektronicznej - powiedział minister.

Minister Szejnfeld zapowiedział, że założyć firmę przez internet będzie można w lipcu 2011 roku. W urzędzie nie będą musieli w ogóle pojawiać się ci, którzy podpiszą wniosek cyfrowo. Osoby bez elektronicznego podpisu będą musiały się pofatygować do urzędu. Jednak, jak obiecuje minister Szejnfeld, nie będzie to kłopotliwe. Niekorzystający z internetu będą mogli składać wnioski tradycyjnym sposobem - listem poleconym lub osobiście.

Dane z wniosków umieszczone będą w Centralnej ewidencji o działalności gospodarczej. Będzie to ogólnodostępna i bezpłatna platforma zawierająca informacje o przedsiębiorstwie i jego statusie prawnym. Ma ona zwiększyć bezpieczeństwo obrotu handlowego i przyśpieszyć kontakty przedsiębiorców.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Idea świetna, wykonanie już chyba nie do końca. Dlaczego na przykład nie uwzględniono rejestracji do VAT w urzędzie skarbowym? Do NIP - tak, VAT już nie? Rozumiem, że np. do Sanepidu zgłaszają się tylko niektórzy, ale rejestracja płatnika VAT to przecież od jakiegoś czasu obowiązek, obojętnie czy będziemy płatnikami tego podatku, czy nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.