Facebook Google+ Twitter

Od jutra założysz firmę przy pomocy jednego wniosku

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-30 10:31

Jutro wchodzi w życie nowelizacja ustawy, umożliwiająca założenie działalności gospodarczej przy pomocy jednego wniosku zintegrowanego.

Wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld powiedział Radiu Merkury, że zmiana ustawy o swobodzie działalności gospodarczej umożliwia przedsiębiorcy załatwienie wszystkich spraw w jednym urzędzie - w wydziale ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie miejskim. Z przepisów mogą korzystać także osoby, które dopiero planują rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Formalności, w sprawie których trzeba było dotąd składać kilka wniosków - na przykład nadanie NIP lub rejestrację w ZUS, będą załatwiać za petenta urzędnicy.

Szejnfeld dodał, że jutro wchodzi też w życie przepis, umożliwiający rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osobę, która nie ma jeszcze firmy. Pozwala on na rozpoczęcie takiej działalności od momentu złożenia wniosku zintegrowanego w tej sprawie.

Adama Szejnfeld powiedział, że ministerstwo gospodarki przygotowało dwa poradniki - dla gmin i wnioskodawców - które pomogą obywatelom w wypełnianiu nowych wniosków. Resort wysłał je do wszystkich gmin w Polsce, można je także znaleźć na stronie internetowej ministerstwa gospodarki. Pytanie można kierować na infolinię elektroniczną jedno-okienko@mg.gov.pl.

Dodał, że ministerstwo planuje w przyszłości wprowadzenie możliwości załatwiania spraw urzędowych drogą elektroniczną. Szef resortu poinformował, że jego resort rozpisuje przetarg na przygotowanie koncepcji, budowę potrzebnej do tego platformy cyfrowej oraz infrastruktury, łączącej wszystkie urzędy w Polsce. Rozwiązanie ma zostać wprowadzone 1 lipca 2011 roku.

Również jutro wejdą w życie przepisy, ograniczające w Polsce kontrolę przedsiębiorstw tak, by była ona mniej uciążliwa dla firm.

Przywidują one, że instytucja ma zawiadomić przedsiębiorcę o kontroli na 7 dni przed jej wprowadzeniem. Jeżeli nie zostanie ona przeprowadzona w ciągu 30 dni, całą procedurę trzeba zacząć od nowa. Instytucja ma również obowiązek powiadomić kontrolowanego o jego prawach. Przepisy umożliwiają też kontrolowanemu zgłoszenie sprzeciwu i wówczas instytucja wstrzymuje kontrolę.

Adam Szejnfeld dodał, że dzięki przepisom bezprawne działania przestaną się opłacać instytucjom kontrolnym. Ponadto przedsiębiorcy, który w wyniku kontroli poniósł szkodę, przysługuje odszkodowanie.

Przepisy ograniczają też czas kontroli i uniemożliwiają przeprowadzanie w jednej firmie dwóch kontroli jednocześnie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.