Facebook Google+ Twitter

Od listu gończego do Senatu. Stokłosa wygrywa wybory uzupełniające?

 • Źródło: Głos Wielkopolski
 • Data dodania: 2011-02-07 08:01

Sześć lat temu Hubert Karolczak ze Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej był jednym z tych, którzy rozkręcili spiralę wydarzeń, które doprowadziły Henryka Stokłosę do porażki w wyborach i rozstania po 16 latach z Senatem. Wczoraj był wiceprzewodniczącym obwodowej komisji w Śmiłowie, w której głosował właśnie były senator.

Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 / Fot. Senat RP/Licencja CCO dziewiątej rano, kiedy pojawił się w lokalu, był jeszcze tylko jednym z czwórki kandydatów, choć wymienianym jako faworyt. Nie od razu jednak oddał swój głos: musiał wrócić do samochodu po dowód. Nie uznał jednak tego za złą wróżbę: wracał z uśmiechem. Dlaczego zdecydował się walczyć o mandat? - Przede wszystkim jestem przedsiębiorcą - mówił już po głosowaniu. - I nie chcę, żeby w tym kraju przedsiębiorcy niesłusznie oskarżeni kończyli w areszcie, jak mnie to spotkało.

Żeby wygrać te wybory, nie była potrzebna ani rekordowa frekwencja, ani rekordowa ilość głosów. Wybory uzupełniające do Senatu w okręgu nr 37 niczym nie różniły się od innych wyborów uzupełniających. W lokalu obwodowej komisji wyborczej nr 33 na pilskim Podlasiu do godziny 10 głosowało zaledwie sześć osób. Podobnie było w pozostałych trzydziestu czterech lokalach wyborczych na terenie Piły. Dla wielu z tych, którzy zostali wczoraj w domach, wybory uzupełniające przeprowadzone na kilka miesięcy przed wymianą całego parlamentu były niepotrzebnym i bezsensownym wydatkiem na ich koszt.

Do urn poszli oczywiście kandydaci. Leszek Łochowicz, kandydat PSL, zrobił to dopiero o 17. Głosował w Urzędzie Stanu Cywilnego w Margoninie, który o godzinie 16.30 miał jeden z lepszych wyników, jeżeli chodzi o frekwencję - ponad 15 procent. Wyborców od urn przyciągnęła z pewnością osoba niedawnego jeszcze burmistrza Margonina. Tak jak w Kaczorach przyciągnęło ich nazwisko Stokłosy - tam o tej samej porze głosował już co czwarty mieszkaniec gminy.

- Te wybory mają już charakter typowo jednomandatowych - oceniał Leszek Łochowicz.
Tyle że sprawdziło się to jedynie w jego przypadku i Stokłosy. W Sierakowie Zbigniewa Ajchle-ra, kandydata SLD, o godzinie 16.30 frekwencja wynosiła niewiele ponad 5 procent. Dobrego wyniku nie miał również Czarnków - w mieście kandydatki PO Małgorzaty Janyski głosowało mniej niż 10 procent wyborców.

W całym okręgu na trzy i pół godziny przed zamknięciem lokali frekwencja wynosiła tylko 4,63 procent. O ile zainteresowanie samymi wyborami było nikłe, to już ich wynikiem było o wiele większe. Pierwsze wyniki do sztabu Małgorzaty Janyski skupionego wokół niej w biurze pilskiej Platformy zaczęły spływać już w kilkanaście minut po zamknięciu lokali wyborczych. I były to wyniki dające zwycięstwo Henrykowi Stokłosie. W miarę spływania kolejnych jego przewaga rosła: nieoficjalne wyniki z połowy lokali wyborczych w Pile dawały mu przewagę 700 głosów nad kandydatką PO: Stokłosa - 2015, Janyska - 1309, Ajchler - 520, Łochowicz - 202. A kto wziął Piłę, ten wziął Senat. O godz. 22.20 przewaga Stokłosy wynosiła już 3 tys. głosów nad Janyską. A kto wygrywa w Pile, ten wygrywa wybory.

- Przede wszystkim pokora- komentował na gorąco Henryk Stokłosa. - Na radość przyjdzie czas, gdy będę już znał wszystkie wyniki. Chociaż tendencja jest dla mnie korzystna, to jednak wolę zachować ostrożność.

Coraz pewniejsze zwycięstwo Stokłosy to przede wszystkim porażka dla Platformy: to właśnie jej senator zwolnił mandat. Jeszcze więcej do stracenia będzie miała w kolejnych wyborach, gdzie w okrojonym już tylko do północnej Wielkopolski okręgu będzie do zdobycia tylko jeden mandat. Stokłosa pokazał, że na swój elektorat może liczyć. Czy równie wierny okaże się elektorat obecnego senatora Mieczysława Augustyna?

Czytaj cały artykuł w Głosie Wielkopolski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (18):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 18.02.2011 12:58

w polskim ciemnogrodzie jak masz kasę to kupujesz prawo.Daleko polakom do zachodu,unia przyjęła Polskę w swoje szeregi,żeby mieć białych murzynów do pracy,a naprawdę mają polskę w dupie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
cała prawda
 • cała prawda
 • 08.02.2011 16:34

obywatelskie społeczeństwo :) demokracja :) po prostu raj dla cwaniaków bandytów złodziei ... owszem część czuje się sfrustrowana że nie wydymała innych tak jak ich wydymano:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
nowak
 • nowak
 • 08.02.2011 10:33

Wybór Stokłosy na senatora, to kolejny dowód, że my obywatelskie społeczeństwo nie dorośliśmy od odpowiedzialności i partą rządzącym bardzo zależy na tym, aby ordynacja wyborcza nie blokowała prawa kandydowania osobom obciążonym wyrokami za pospolite przestępstwa, gdyż sami są umoczeni w tego rodzaju szambo.
Ale cóż, my wyborcy sami decydujemy swoją postawą i zachowaniem, że w kraju mamy jak mamy, więc nie narzekajmy, że nam z roku na rok źle się żyje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elektorat Napieralskiego też przyłożył rękę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Musiałek
 • Musiałek
 • 07.02.2011 23:32

HASŁO WYBORCZE: "Kradnij i rządź!"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widać jak wiele nam brakuje do dojrzałej demokracji. Poszukiwali go listem gończym a teraz powierzyli mu władzę. Znowu się ośmieszamy. Zresztą nie on pierwszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A to się panu Konopce udało wnioseczek wysnuć! Ot tak byle tylko Tuskowi przyłożyć. Tak się tu pan liczy z prawdą, jak Stokłosa z prawem.
Sorry Winnetou!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takich mamy wyborców podobny elektorat głosuje na Tuska i Stokłosę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
kazimieramajka
 • kazimieramajka
 • 07.02.2011 11:29

W czasach PRL wyborcy narzekali że muszą głosować ,teraz mając DEMOKRACJĘ z tego prawa wyborczego nie korzystają niski procent biorących udział w wyborach, świadczy o naszym za angażowaniu w sprawach Naszego kraju . A to jest też jedna z cech naszego Patriotyzmu ZASTANÓW SIĘ POLAKU I NIE NARZEKAJ ZAMIAST GŁOSOWAĆ siedziałeś w domu a inni za ciebie decydowali.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Pani Danka
 • Pani Danka
 • 07.02.2011 10:31

Many,many,many.Kto ma pieniądze ten ma władzę-prawda stara jak świat.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.